fovaros.png

Hľavé mesto: Nikózia

cyprus.png

Rozloha: 3 355 km²

lakossag.png

Počet obyvateľov: 390 745 

idoeltolodas.png

Časový posun: + 1

idojaras.png

Podnebie: subtropické stredomorské

pe_nznem.png

Mena: turecká líra 

 


Severocyperská turecká republika (SCTR) leží v severnej časti ostrova Cyprus vo východnej časti Stredozemného mora (tur. Akdeniz). Jej brehy sú vzdialené iba 75 km od južného Turecka a 95 km od Sýrie.

Pobrežie severného Cypru je málo členité, lemované malými zátokami s piesočnými a okruhliakovými plážami, čiastočne aj strmými útesmi. Vystupujú tu len dva významné polostrovy – nad tiahlym zálivom Güzelyurt Körfezi (gr. Kolpos Morfou, angl. Morphou Bay) sa týči Koruçam Burnu (gr. Akrotírio Kormakiti) a na východe čnie do Stredozemného mora takmer 100 km dlhý úzky Karpaz Yarimadasi (gr. Karpasia), ktorý z juhu ohraničuje záliv Famagusta.

Typické stredomorské podnebie a ostrovná vegetácia sa takmer nezmenili počas posledných miliónov rokov.

 

3.png5.png


 Nachádza sa tu množstvo krásnych pláží, ktorých nespochybniteľnou výhodou je, že nie sú preplnené. Sú čisté, s krištáľovou vodou, dobrými podmienkami pre plávanie a vodné športy. Najobľúbenejšie voľné pláže sa nachádzajú napr. blízko historických pamiatok vo Vuni a Soli (pri Lefke na brehu zálivu Güzelyurt). Za báječné pláže severného pobrežia sa považuje okolie mesta Girne a Golden Beach na polostrove Karpaz. Klenotom je však slávna Salamis Beach severne od Gazimagusy (Famagusty)

 

 

4.png

Na polostrove Karpaz sa nachádza niekoľko pobrežných hniezdisk morských korytnačiek, ktoré sú veľkým lákadlom pre potápačov, ktorí ich tu môžu nerušene pozorovať. 

Burger_delivery_promotion_instagram_post.png

Mešita Lala Mustafa Paša (pôvodne Katedrála sv. Mikuláša) je jednou z najkrajších stavieb celého Cypru a dokonalou ukážkou gotiky.

 

1.pnguj.png

Salamis - staroveké grécke mesto leží asi 16 km od Famagusty. Kedysi bolo dôležitým obchodným centrom, ktorého rozlet ukončili prírodné katastrofy a nájazdy. Slávne dni dnes pripomínajú masívne rímske stĺpy na mieste, kde bývalo cvičisko. Pekne zachovalá je i kúpeľná časť, kde tu a tam na stenách môžete objaviť fresky. Tiež sa tu nachádza divadlo s kapacitou 15 000 sedadiel a parádnym výhľadom.

 

  

7.png
Guzelyurt  - mesto, ktoré leží asi 45 km od Nikózie a je verný svojmu názvu, ktorý v preklade znamená „Krásne miesto.“ Dokonale vystihuje mestečko a najmä jeho okolie, v ktorom sa rozprestierajú nekonečné citrónové a pomarančové háje. Sú tu také populárne a chutné, že v meste slávia festival pomarančov.