Zakynthos je z Gréckych ostrovoch asi najexotickejší. Je umiestnený v srdci očarujúceho lónskeho mora a pochváliť sa môže nádhernou prírodou a magickými plážami. Pri skúmaní Zakynthosu objavíte na kopci malebné dedinky, tradičné kláštory a snové prírodné scenérie. Exotické pláže Zakynthos sú navyše domovom ohrozených druhov morských korytnačiek Caretta-Caretta, ktoré každoročne ukrývajú vajíčka v jemnom bielom piesku pláží Zakynthos. Na ostrove je možné podniknúť množstvo výletov, k tým najatraktívnejším cieľom patrí pláž Navagio s pašeráckym vrakom, Modrá jaskyňa, Byzantské múzeum, morské jaskyne Keri, alebo zátoka Porto Vromi. Medzi najobľúbenejšie strediská patrí Argassi, považované za jedno z najzelenších letovísk, Laganas, najväčšie a najrušnejšie letovisko, kde na miestnych plážach kladú vajíčka karety, morské korytnačnky a Tsivili, ktoré je obklopené nádhernou prírodou.
Západná časť ostrova, divoká a drsná, je v zajatí skalnatých hôr, prešpikovaných množstvom jaskýň. Najznámejšia je Modrá jaskyňa pri myse Skinari. Pri juhovýchodnom pobreží je najväčšia hĺbka v celom Stredozemnom mori, tzv. Inousská prepadlina, hlboká 4500 metrov. K prírodnému bohatstvu tejto krajiny sa tiež pridružujú aj osobité zvyky, kultúra i kuchyňa, podmanivé kúzlo nedotknutých horských dediniek, storočných olivových hájov, velebnosť dedinských kláštorov a taktiež výborné víno.
ROZLOHA: 410 km2
POČET OBYVATEĽOV: cca. 40.759 (2011)
HLAVNÉ MESTO: Zakynthos
ÚRADNÝ JAZYK: gréčtina, v hoteloch angličtina a nemčina.
ČASOVÝ POSUN: +1 hodina
MENA: Euro
PODNEBIE: Na rozdiel od ostatných ostrovov v Egejskom mori má Zákynthos a ostatné jónske ostrovy oveľa viac vlahy a prekvapujú stále zelenou vegetáciou. Zaradenie Zákynthosu medzi najzelenšie grécke ostrovy nie je preto náhodné – na svedomí je poloha v stredomorskom subtropickom klimatickom pásme. V praxi to znamená príchod miernej dlhej zimy (v niektorých rokoch aj s výdatným dažďom) a pomerne horúceho leta (teploty aj nad 35° C) so stabilným slnečným počasím, len s ojedinelými krátkymi, no prudkými búrkami. Pobyt pri mori niekedy môže znepríjemňovať silný severovýchodný vietor scirocco. Letu predchádza krátke, ale intenzívne obdobie krásnej rozkvitnutej jari. Pre dovolenkárov je najvhodnejšie obdobie od mája do októbra.
OČKOVANIE: nevyžaduje sa.
PODMIENKY VSTUPU DO KRAJINY: Občania Slovenskej republiky môžu vstupovať na územie Grécka na platný cestovný pas, alebo občiansky preukaz Slovenskej republiky. Minimálna doba platnosti dokladu nie je stanovená. Každá osoba, aj maloleté dieťa, potrebuje svoj vlastný cestovný doklad. Požiadavkou gréckych orgánov je, aby občania členských štátov EÚ mali v čase pobytu na území Grécka platné cestovné doklady.
VEĽVYSLANECTVO SLOVENSKEJ REPUBLIKY:
Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52, Atény
Tel: +30 2106771980, +30 2106771870
Fax: +30 2106776765
Mobil: +30 6932408028 (pohotovostná služba v mimopracovnom čase pre mimoriadne situácie)
E-mail: emb.athens@mzv.sk
ELEKTRINA: V Grécku sa používa striedavý prúd s voltážou 230 V a frekvencia napätia je 50 Hz.
Mnoho prístrojov je pripravovaných na 240 V, a tak sa s tým vysporiadate bez akýchkoľvek úprav. Zásuvky zodpovedajú európskej norme, sú štandardne dvojkolíkové.
BEZPEČNOSŤ: Grécko je považované za bezpečnú krajinu, avšak odporúča sa dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia ako necestovať v noci, nenocovať v aute, cennosti ponechať v hotelovom trezore, parkovať na strážených parkoviskách a nezastavovať podozrivým ľuďom. Samozrejmosťou by mala byť ostražitosť na verejných priestoroch voči vreckárom, ktorí sú bohužiaľ v každej krajine.
FAJČENIE: V Grécku žije najviac ľudí závislých od nikotínu, avšak aj tu platí zákaz fajčenia na verejnosti, v reštauráciách, baroch, kaviarňach a na pracoviskách.
ZDRAVIE: Pred cestou sa nezabudnite riadne poistiť. V prípade, že by ste potrebovali ošetrenie lekára, nechajte si vystaviť potvrdenie a zavolajte na Slovensko do svojej poisťovne. Ak si kupujete lieky predpísané lekárom, nechajte si v lekárni vystaviť potvrdenie, inak vám lieky poisťovňa na Slovensku nepreplatí. Prvá pomoc a nočná pohotovosť je sústredená do nemocníc. V prípade potreby lekárskeho vyšetrenia upovedomte svojho delegáta, príp. recepciu hotela. Pitná voda je dostupná takmer na celom území Grécka. Napriek tomu je vhodné kupovať minerálne a stolové vody vo fľašiach ako vo väčšine prímorských krajín. Neodporúča sa kupovať potraviny a občerstvenie predávané v provizórnych podmienkach.
STRAVONANIE, NÁPOJE: Grécka kuchyňa je u nás pomerne dobre známa a rozhodne patrí medzi najobľúbenejšie a najchutnejšie kuchyne Európy. Využíva veľké množstvo olivového oleja, byliniek (oregano si zamilujete) aj citrón, bez ktorého by mnohým jedlám chýbala typická esencia. Gréci milujú mäso, najmä bravčové a jahňacie, no doprajú si aj ryby, dary mora a ani vegetariáni nebudú v krajine sklamaní.
V gréckej taverne určite začnite s Mezze, teda s rôznymi predjedlami, pri ktorých sa fantázii medze nekladú. Medzi tie najtradičnejšie patria Keftedes, guľôčky z mletého mäsa, Saganaki, grécka odpoveď na vyprážaný syr, Tzatziki s lahodnou chuťou cesnaku, plnené vínne listy, alebo cukinové guľôčky Kolokifthokeftedes. Ak sa zasýtite, prejdite na hlavné jedlá. Tu vás nadchne tradičná Mousaka, kúsky baklažánov s mletým mäsom, ktoré sa zapečú a vrch sa zaleje bešamelovou omáčkou. Je len málo tradičnejších jedál ako práve Mousaka. Veľmi podobným jedlom je Pastitsio, ktoré však obsahuje aj cestoviny a na prvý pohľad môže pripomínať talianske Lasagne. Milovníci mäsa si prídu na svoje pri Soutzoukakia, mäsových guľôčkach, ktoré majú korene v tureckom Izmire a sú nasiaknuté orientálnym korením a ponorené v rajčinovej omáčke. Skvelým jedlom je aj Gemista, plnené rajčiny, alebo papriky zmesou ryže, mäsa, korenín a byliniek. Najznámejším gréckym jedlom je azda Gyros. Ten pripomína jedlo, ktoré my u nás voláme kebab a teda vám narežú tenké plátky mäsa (môže byť bravčové, čo ho odlišuje od kebabu), ktoré vám dajú do pita chleba, alebo na tanier. Souvlaki predstavujú chrbtovú kosť gréckej kuchyne, pretože patrí k najobľúbenejšiemu streetfoodu. Kúsky mäsa sa napichnú na ihlu, grilujú sa na drevenom uhlí a keď vám ich prinesú, pokvapkajú ich citrónom, štipkou soli a nechýbajú ani bylinky. Souvlaki si viete vychutnať aj v pita chlebe a s tzatziki chutia dokonale. Ak milujete baklažány, budete miestnu kuchyňu zbožňovať. Ochutnajte Imam Mpalti, dusený baklažán naplnený mletým mäsom, olivovým olejom a budete v siedmom nebi. Nezabudnite ani na tradičný Grécky šalát, ktorý sa volá Choriatiki. Nájdete v ňom rajčiny, cibuľu, uhorky, olivy a kus feta syru či bylinky. Šalát je tak dobrý, že ho budete chcieť ochutnávať každý deň! Grécka kuchyňa je plná sladkostí a tak si doprajte lokálnu Baklavu s medom a orieškami, Kantaifoi, alebo Galaktoboureko, či skvelú Bougatsu z lístkového cesta naplnenú tvarohom.
Národným nápojom Grécka je víno, ktoré tu už poznajú od staroveku. Každý región je hrdý na to svoje víno a ak ste vinári, môžete ho ochutnávať na mnohých miestach, aby ste si ich vedeli porovnať. Skúste víno Assyrtiko (pôvodom zo Santorini), alebo Moschofilero z Peloponézu. Obľúbeným nápojom je Frappé, bez ktorého by Grécko stratilo svoju dušu. Radi ochutnávate lokálny alkohol? Určite siahnite po legendárnom nápoji zvanom Ouzo. Chutiť vám bude aj Tsipouro vypálené z hrozna, Rakomelo s príchuťou medu, alebo slávna Metaxa.
FOTOGRAFOVANIE A FILMOVANIE: je povolené všade, pokiaľ to nie je výstražnou značkou vyslovene zakázané.
DOPRAVA: Verejná doprava je slabo pokrytá a nefunguje dobre. Väčšina turistov si požičiava na Zakynthose auto a keď neplánujete ležať na jednej pláži počas celého pobytu, odporúčame to aj Vám. A ak nie auto, tak aspoň skúter, alebo motorku. Ak sa rozhodnete požičať si auto odporúčame Vám zobrať si auto s plnou poistkou. Ak sa Vám však nežiada naštudovať si celý systém požičovného, jednoducho si zabezpečte výlet cez našu cestovnú kanceláriu a máte o všetko postarané.
OČKOVANIE: Očkovanie nie je povinné.
OBLEČENIE: v letných mesiacoch doporučujeme ľahké, letné oblečenie, pohodlné voľnejšie oblečenie z prírodných materiálov a plážovú obuv. Samozrejmosťou by malo byť aj niečo teplejšie pre náhle ochladenie – sveter a ľahšia bunda. Dôležité sú aj slnečné okuliare a klobúk či šiltovka na hlavu. Kúpanie bez plaviek je povolené len na vyhradených plážach. Na prehliadkach cirkevných pamiatok je nutné mať zahalené kolená a ramená!
PLÁŽE, MORSKÉ POBREŽIE: Malý, ale veľmi romantický a útulný ostrov láka nádhernou prírodou, miernym podnebím a plážami s dobre rozvinutou infraštruktúrou. Navagio (alebo pláž Shipwreck Beach) je jednou z najznámejších a najkrajších pláží nielen na Zakynthose, ale v celom Grécku. Malebná zátoka so zhrdzavenou loďou na brehu bola dlho hlavnou ilustráciou sprievodcov na tomto rajskom gréckom ostrove. Ďalšou atrakciou ostrova je pláž Gerakas - jedna z obľúbených “korytnačích” pláží na Zakynthose. Toto je jedno z hniezdísk vzácneho druhu korytnačiek, a preto je pobrežie prísne chránené. Takto by sme mohli pokračovať ešte veľmi dlho a tak len v skratke dávame do pozornosti ešte pláže Banán, Tsilivi, Alykes, Porto Roma, Daphne , Laganas, Kalamaki, Alykanas, Agios Sostis, Makris, Gialos , Porto Azzuro, Plaka a Porto Vromi .
TELEFONOVANIE: medzinárodná predvoľba do Grécka je 00 30 + konkrétne číslo. Predvoľba pri volaní na Slovensko je +421, do českej republiky +420 + mestské predvoľby bez nuly a číslo volaného.
ŠTÁTNE SVIATKY:
1. január - Nový rok a sviatok Ágios Vassélis (sv. Vasil).
6. január - Sviatok Zjavenia Pána, oslavujúci pokrstenie Krista v rieke Jordán.
7. január - Sviatok Jána Krstiteľa
25. marec - Sviatok Zvestovania Panny Márie a Deň nezávislosti.
Veľká noc - Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok
1. máj - Sviatok jari a sviatok práce
25. máj - Jónsky deň - oslava pripojenia Jónskych ostrovov ku Grécku.
Začiatok júla - Svätodušné sviatky
30. Júla - Sviatok svätých apoštolov
15. August - Sviatok Nanebovzatia Panny Márie
28. Október - Deň "Óchi", oslava odmietnutia talianskeho ultimáta v roku 1941
25. a 26. December - Vianoce
OBCHODY: v populárnych letoviskách sú v letnej sezóne obchody otvorené takmer non-stop. Vo väčších mestách a turistických letoviskách je už nákupná kultúra veľmi podobá tej našej, sú tu veľké nákupné centrá s nespočetnými obchodmi. Sú tu trhy s ovocím a zeleninou, kde je veľká ponuka čerstvého miestneho ovocia a zeleniny za veľmi priaznivé ceny.
PITNÁ VODA: Voda z vodovodu je pitná, ale všeobecne sa odporúča piť vodu balenú.
TOALETNÝ PAPIER: V celom Grécku sa odhadzuje použitý toaletný papier do koša umiestneného pri toalete (ten sa zvykne vyprázdňovať denne). Do misy sa nehádže z dôvodu, že odpadové potrubie je úzke a mohlo by sa upchať.