Turecko sa rozprestiera čiastočne v Európe a v Ázií a delí ho úzka vodná cesta. Viac ako 600 rokov bolo súčasťou mocnej Osmanskej ríše. Dnes je Turecko republikou so zmesou islamských a západných tradícií. Väčšinu obyvateľstva tvoria po turecky hovoriaci moslimovia, Turecko však nemá štátne náboženstvo. Pobrežie Turecka je z juhu lemované Stredozemným morom, zo severu Čiernym morom, zo západu Egejským morom a zo severozápadu Marmanským morom. 7200 kilometrov predstavuje celková dĺžka tureckého pobrežia.

V Turecku sa celkovo nachádza viacero antických pamiatok ako napr. staroveké mestá Thermessos, Hierapolis, Efes, ale tak isto aj nespočetné množstvo pamiatok nachádzajúc

ich sa v Istanbule. Okrem nádherných antických pamiatok je krajina plná aj očarujúcej prírody, skalných miest, mešít a palácov.

Turecko_001.jpg

 

  ROZLOHA: 780.000 km2

  POČET OBYVATEĽOV: 84 340 000 ( rok 2020)

  HLAVNÉ MESTO: Ankara, najväčšie mesto je Istanbul (cca 14 miliónov)

  ÚRADNÝ JAZYK: turečtina, v hoteloch angličtina a nemčina

  ČASOVÝ POSUN: +1 ( letný čas) +2 hodiny ( zimný čas)

  MENA: turecká líra 

 

PODNEBIE: Turecká riviéra patrí do stredomorskej klímy. K hlavným znakom počasia patrí mierna zima, horúce leto a malý výskyt zrážok. V letných mesiacoch sa zrážky takmer nevyskytujú, je veľmi teplo a vlhkosť vzduchu je pomerne vysoká. V apríli a máji je príjemné letné počasie s občasnými dažďami. Horúčavy trvajú od júna do augusta. V tomto období je dôležité nezdržiavať sa na slnku príliš dlho. V septembri je teplota vody aj vzduchu príjemná. Večery sú obyčajne chladnejšie (v jesenných mesiacoch) a je potrebné zvoliť vhodné oblečenie. V októbri sa častejšie vyskytujú zrážky, ale v mori sa ešte dá kúpať. Voda v bazénoch je chladnejšia.

OČKOVANIE: Pre dovolenku v Turecku nie sú povinné žiadne špeciálne očkovania. Je však dobré mať sa pred niektorými vecami na pozore, aby ste si svoju dovolenku náležite užili. Dovolenku v Turecku v teplých letných mesiacoch by mali zvážiť osoby trpiace vysokým tlakom, srdcovým ochorením, alebo ľudia zle znášajúci teplo. Cestujúci z krajín EU sú krytí národným poistením a prípadné výdavky za lekársku starostlivosť vám budú na základe účtu preplatené.

PRAVIDLÁ VSTUPU DO KRAJINY: Pri cestách do Turecka musia mať slovenskí občania vrátane detí platný cestovný doklad – cestovný pas. Platnosť cestovného pasu v zmysle platnej legislatívy (od 11. apríla 2014) musí byť minimálne 150 dní po návrate na Slovensko (oslobodenie od vízovej povinnosti predstavuje 90 dní, ďalších 60 dní požiadavka v zmysle novelizovaného zákona). V opačnom prípade Vám v zmysle platného zákona vstup na územie Tureckej republiky nebude umožnený. V cestovnom doklade musíte mať dostatok voľného miesta na udelenie vstupných a výstupných pečiatok, udeľovaných orgánmi hraničnej a pasovej kontroly (aspoň 2 voľné strany). 

Turecko_013.jpg

VEĽVYSLANECTVO V TURECKU:

Adresa: Atatürk Bulvarı 245, 06692, Ankara, Turecko

Telefon: +90 3124675075, +90 3124675076

Fax: +90 3124682689

E-mail: emb.ankara@mzv.sk

Web: www.mzv.sk/web/ankara

TELEFONOVANIE: Slovenské mobilné telefóny môžete používať v celej krajine. Z telefónnych búdok sa dá telefonovať lacnejšie ako z hotelov. Telefónne karty si môžete zakúpiť v miestnych obchodoch, alebo supermarketoch. Medzinárodná predvoľba pri volaniach do Turecka je +90 a na Slovensko +421

ELEKTRINA: 220 V/ 50 Hz, používajú sa dve veľkosti zástrčiek a zásuviek. Menšia zodpovedá európskemu štandardu. 

BEZPEČNOSŤ: Bezpečnostná situácia je zrovnateľná s Európou. Prepadnutia sú v Turecku menej časté ako v západných krajinách. Drobná kriminalita (krádeže osobných vecí z hotelových izieb, vykrádanie áut, podvody) je v hlavných turistických oblastiach pomerne častá, vyskytujú sa aj prípady znásilnení. Rozhodne teda nie je možné odporučiť nocovanie pod šírym nebom, alebo nechávanie osobných vecí na nestrážených miestach. Mimo turistických letovísk a veľkých miest je potrebné počítať s možnosťou, že samotná žena vzbudí pozornosť. Pokiaľ sa mimo týchto oblastí, najmä na vidieku, prechádza sama (alebo v doprovode inej ženy) po ulici, vystavuje sa prípadným ťažkostiam. Pred cestou do oblasti juhovýchodného a východného Turecka doporučujeme, aby občania SR, pokiaľ sa do tejto časti krajiny rozhodnú cestovať, o svojej ceste popredu informovali ZÚ Ankara, alebo GK Istanbul, vyhýbali sa cestovaniu v noci, pri prechádzaní kontrolných stanovísk armády.

PREPITNÉ (BAKSIS): Pri platení v reštaurácii je dobré si vždy skontrolovať účet, prepitné už môže byť zaúčtované v cene. Pokiaľ nie je, je zvykom, rovnako ako u nás, nechať čašníkovi cca. 10% z ceny. Je zvykom dať prepitné nosičovi hotela, ktorý pomáha s batožinou. Turci sú v tomto smere až veľmi ochotní a snažia sa pomáhať ako sa dá. Väčšinou ale očakávajú svoju odmenu. Pokiaľ si dokúpite niektorý z bohatej ponuky výletov, môže sa stať, že bude vyberané prepitné pre vodiča. Niektoré turecké hotely majú tiež svoj originálny systém vyberania prepitného. V rôznych častiach hotela sú umiestnené „ pokladničky“, takže si môžete vybrať, ktorý servis chcete oceniť, napr. kuchára v reštaurácii, a pod. Je zvykom aspoň na konci pobytu nechať v každej pokladni aspoň nejaký ten drobný peniaz. Rovnako môžete nechať prepitné a drobné pozornosti priamo na izbe v prípade, že ste boli spokojní s upratovaním. 

FAJČENIE: Od roku 2008 je zakázané fajčenie v uzatvorených verejných priestoroch (školy, nemocnice, kancelárie, obchody,....) vrátane kaviarní, barov, reštaurácií. Obmedzenia sú aj v prípade niektorých otvorených priestranstiev: na štadiónoch, v nemocničných záhradách a v okolí mešít, na zastávkach, vo verejnej doprave, v taxíkoch ...

ZDRAVOTNÁ STAROSTLIVOSŤ: Medzi Tureckom a SR neexistuje dohoda o bezplatnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti, preto je nutné sa pred odchodom do krajiny pripoistiť. V prípade, že budete okolnosťami donútení vyhľadať lekára a budete akýkoľvek úkon musieť zaplatiť v hotovosti, vždy si uschovajte doklad a po návrate postupujte podľa pokynov svojej poisťovne. Lekárne sú v Turecku otvorené od 09.00 hod. do 18.00 hodiny. Ak hľadáte lekáreň, odporúčame vám informovať sa na recepcii. Bez lekárskeho predpisu sa dajú v lekárňach kúpiť bežne dostupné lieky. Napriek tomu odporúčame, aby ste si bežné lieky (proti horúčke, bolestiam hlavy, alebo brucha) zobrali so sebou. 

STRAVOVANIE, NÁPOJE: Medzi základné suroviny tureckej kuchyne patria mäso, ryža, pšenica, mlieko, ovocie, zelenina a strukoviny. Základné druhy zeleniny sú v tureckej kuchyni baklažány, paradajky, paprika, cibuľa, petržlen, vodný melón a iné. Z ovocia sa na jar rodia jahody, pokračujú čerešne, marhule, slivky a rôzne druhy orechov, ktoré sú tu veľmi obľúbené. Z Turecka pochádzajú aj jablká a mandle. Strukoviny najviac zastupuje cícer, šošovica a hrach. Koreniny sú zastúpené v pomerne malom množstve, len sprevádzajú prirodzenú chuť jedla. Zastúpenie v koreničkách si našlo čierne korenie, červená paprika, rasca, cesnak, šafrán, mäta, petržlenová vňať, kôpor, a ďalšie druhy vňatí sú tiež pomerne obľúbené.

Turecká kuchyňa je stará viac než tisíc rokov. Formovala sa pod vplyvmi ázijskej aj stredomorskej kuchyne. Dnes je považovaná za druhú najlepšiu kuchyňu na svete, hneď po francúzskej. Tradícia chalvy, baklavy, šafránovej ryže či ašure je stará ako Osmanská ríša. Najvyberanejšie jedlá sa do celej ríše dostávali z Istambulu, kde pre sultána pracovalo v jeho paláci viac ako tisíc kuchárov. Najlepší kuchári pochádzali z Bolu, mesta v horách, ktoré je dodnes považované za Mekku kuchárskeho umenia.

Mäso tu najčastejšie uvidíte jahňacie a aj tým , ktorí ho veľmi radi nemajú,  ho určite doporučujeme skúsiť. Turci ho totiž vedia výborne pripraviť. Menej často vidieť mäso hovädzie a kuracie, ale čoho je naozaj na výber, sú ryby. Tie sa väčšinou pripravujú na grile, rovnako ako kebab, čo je turecká špecialita. Ide o odrezky mäsa opekaného na špíze, ktorý si tiež môžete nechať vložiť do arabského chleba a môže obsahovať ďalšie, pre nás neobvyklé ingrediencie, ako napr. slivky....

Napriek tomu, že Turecko je islamská krajina, vo všetkých lepších reštauráciách sa k jedlu podávajú alkoholické nápoje, pivo (bira), alebo víno (sarap). Najznámejšie turecké pivo je Efes. Turci väčšinou pijú k jedlu ayran, slaný jogurt riedený vodou, alebo minerálnu vodu (maden suyu), pitná voda vo fľašiach sa volá kaynak suyu. Keď človek premýšľa o Turecku, spomenie si na raki - tradičný turecký nápoj, o ktorom existujú mnohé príslovia. Vyrába sa z v rôznych regiónoch z rôznych druhov ovocia, no väčšinou to je hrozno, figy a slivky. Raki sa spočiatku vyrábalo zo zvyškov hrozna, ktoré zostali po výrobe vína. Keď začal byť nedostatok týchto zvyškov, začal sa dovážať alkohol zo zahraničia a spracovávať s anízom. Takto to pokračovalo do 1. svetovej vojny, kedy sa z dôvodu nedostatku surovín začali na výrobu raki používať hrozienka a niekedy dokonca sušené figy a moruše. Na výrobu kvalitného raki sa v Cesme (Izmire) uprednostňovali hrozienka bez jadierok a aníz. Spolu s rozvojom rakiového priemyslu rástlo a rozvíjalo sa pestovateľstvo anízu. V dôsledku obsahu anízu raki mení farbu a po pridaní vody získa mliečnu bielu farbu. Keď sa k raki podáva pohár čistej vody, vzniká výrazná príjemná chuť.

Národným nápojom je čaj, ktorý Turci servírujú v sklenenom pohári. Pri pohostení ho prijmite, je to prejav priateľstva. Čaj (cay) sa pripravuje z veľmi silného nálevu a potom sa riedi horúcou vodou.

Neodmysliteľnou súčasťou tureckej kultúry je káva. Robí sa z bôbov arabiky a je jemne zomletá až na prach. Pri mletí sa do kávy niekedy pridáva aromatické korenie kardamóm. Turecká káva má šesť úrovní sladkosti od veľmi sladkej po čiernu. 

NOČNÝ ŽIVOT: Nočný život sa v Turecku väčšinou odohráva v reštauráciách a baroch, vo väčších mestách a turistických strediskách sú diskotéky. V Alanyi je obľúbeným miestom promenáda a okolie prístavu so svojimi kaviarňami, barmi a obchodmi otvorenými do neskorej noci. Nie je preto v našich silách zabezpečiť v niektorých pobytových miestach, či ubytovacích zariadeniach dokonalý pokoj. Naopak, obdobie pred a po hlavnej sezóne prináša okrem výhodnejších cien aj skutočnosť, že niektoré zariadenia (bary, diskotéky a podobne) ešte, resp. už nie sú v prevádzke. Neustály rozvoj prímorských stredísk súvisí aj so stavebnými činnosťami v okolí, ktoré CK nemôžu ovplyvniť. 

FOTOGRAFOVANIE, FILMOVANIE: Bežne v Turecku nie je problém s fotením. Kto chce fotiť, alebo filmovať ľudí na ulici, pracujúcich ľudí na poliach, alebo obchodníkov, mal by sa s nimi najprv dohodnúť. Modliacich sa ľudí, vojenské budovy a archeologické náleziská je fotiť, alebo filmovať prísne zakázané! 

DOPRAVA: Dolmus, v našom vnímaní minibus, je najrozšírenejším dopravným prostriedkom v meste. Využíva sa hlavne na kratšie cesty. Dolmus jazdí bez cestovného poriadku a na kývnutie vám zastaví kdekoľvek. Trasa je napísaná na okne minibusu. Cena cestovného je jednotná. Cestujúci platia pri nástupe priamo šoférovi. Žlté taxíky sú k dispozícii celý deň. Cestovné si účtujú podľa taxametra. Cena je oveľa vyššia ako u nás. Pri dlhšej ceste odporúčame dohodnúť si cenu cestovného vopred. V noci sú taxíky dvakrát drahšie. Pri požičiavaní auta z autopožičovne si dávajte pozor, aby v cene prenájmu bola zahrnutá aj cena havarijného poistenia. Jazdite opatrne. Tureckí vodiči jazdia na európske pomery veľmi svojrázne. Občas nedodržiavajú pravidlá cestnej premávky. Dodržiavajte povolenú rýchlosť (v obci 50 km/h, mimo obce 90 km/h), lebo policajti ju často merajú. 

ZMENÁRNE: Hotovosť si môžete zameniť v zmenárňach, ktoré sú v letnej sezóne otvorené aj cez víkend do neskorých nočných hodín. Banky sú otvorené ráno od 09.00 do 12.00 hod., alebo popoludní od 13.30 do 17.00 hod.. Peniaze si môžete zameniť aj na pošte, alebo na recepcii hotela. Výmenný kurz ale nie je taký výhodný ako v zmenárňach. V obchodoch môžete platiť platobnými kartami. V hotelových rezortoch sa dá platiť eurami, alebo americkými dolármi.

OBLEČENIE: V lete odporúčame šaty z ľahkých materiálov. Na dovolenku je vhodné zabezpečiť si ľahké bavlnené oblečenie, pohodlnú nízku obuv, pokrývku hlavy a slnečné okuliare s vysokým UV filtrom. Odporúčame pribaliť teplejší zvršok pre chladnejšie a veterné počasie predovšetkým v nočných hodinách, v klimatizovaných priestoroch a dopravných prostriedkoch. Vo väčšine hotelov vyššej kategórie sa kladie dôraz na primerané spoločenské oblečenie najmä počas podávania obedov a večerí (u mužov dlhé nohavice). Ženám najmä pri návšteve moslimských krajín, resp. kresťanských pamiatok neodporúčame obliekať si nápadné oblečenie s veľkým výstrihom a správať sa vyzývavo. Pri návšteve mešity treba mať zakryté plecia a kolená. V niektorých hoteloch je prípustné nosenie monokín, ale nudizmus je prísne zakázaný. 

PLÁŽE: Turecko ponúka tisíce kilometrov rozmanitých pláži pri veľmi obľúbenom Stredozemnom mori. Pláže sú tu dlhé a rozsiahle. Nájdete tu piesočné pláže ako aj kamenisté, či zmiešané. Práve rozmanitosť a čisté more je veľkým lákadlom pre dovolenkárov z celej Európy, ale aj z ďalších kontinentov. Väčšina pláží je veľmi dobre udržiavaná a čistá. Zároveň tu nájdete dostatok atrakcií a služieb, ktoré dovolenkárom poskytnú dostatočný komfort a mnoho zážitkov. Hotely väčšinou majú vlastnú pláž. Hotely, ktoré nemajú vlastné pláže, majú slnečníky a ležadlá za poplatok. Výnimky sú označené pri popise hotelov. V takýchto prípadoch na pláži platia aj hostia s all inclusive pobytom. Podrobné informácie nájdete v popise každého hotela. Možno sa to nezdá, ale slnko je silné, preto nezabudnite na slnečné okuliare, pokrývku hlavy, opaľovací krém. A platí aj staré známe pravidlo, vyhýbať sa slnku okolo poludnia.

SVIATKY: 

Turecko_017.jpg

1. január - Nový rok, 

23. apríl - Deň nezávislosti a Deň detí, 

1. máj - deň práce, 

19. máj - Deň mládeže a športu,

30. august - Deň víťazstva - nad gréckou inváziou počas vojny o nezávislosť, 

Ramadan - 30-dňový ramadán je pre moslimov svätý mesiac. Veľký pôst pre nich znamená, že do západu slnka nemôžu jesť, fajčiť a piť alkohol. Ramadán sa končí trojdňovým Seker Bayrami. V tomto období sú hotely najviac obsadené. Počas sviatkov sa môže stať, že niektoré služby nebudú poskytované, alebo budú poskytované len čiastočne, preto vás žiadame o pochopenie, 

29. október - Deň republiky, ktorú v roku 1923 vyhlásil Mustafa Kemal Atatürk, 

12-15. september - sviatok obetovania. Moslimské sviatky sa riadia podľa lunárneho kalendára, takže dátum konania je pohyblivý.

OBCHODY: Turecko je rajom pre milovníkov nákupov. Vo všetkých turistických letoviskách nájdete krytý bazár, tzv. bedestan, so stovkami stánkov ponúkajúcich tovar najrôznejšieho charakteru. Nepristupujte však na prvú cenu, ktorú vám obchodník ponúkne. Zjednávanie je neodmysliteľnou súčasťou vášho nákupu a obchodníci dokonca považujú za urážku, pokiaľ na zjednávanie nepristúpite. Pamätajte, že obchodníci odvíjajú svoje ceny ako podľa národnosti, tak podľa vášho vzhľadu. Ak ste oblečený v značkovom oblečení, tak budete mať omnoho vyššie ceny. Chce to skrátka pevné nervy! Nezjednávajte však nikdy v reštauráciách, alebo hoteloch, tam už sa to naozaj nehodí. 

PITNÁ VODA: Vzhľadom na odlišné klimatické podmienky Turecka nepite vodu z vodovodu. Voda tečúca z vodovodu nie je svojim zložením pre stredoeurópanov vhodná na pitie, odporúčame preto používať pitnú vodu alebo minerálku, ktorú nájdete v hoteli, alebo v obchodoch a každé zakúpené ovocie starostlivo umyť.