Kréta je nádherný ostrov. Môžete si tu užívať slnko a kúpanie od apríla až do novembra. Vďaka záplave zelene a kvetín je Kréta najkrajšia na jar a na začiatku letnej sezóny, ale nech už prídete kedykoľvek, nebudete sklamaní. Ostrov je tak veľký a má toľko lákadiel nielen v podobe prírodných krás a zvláštností, ale aj kultúrnych pamiatok, že ho za jednu dovolenku celý ani nestihnete spoznať.

Kréta je najväčším, a zároveň najjužnejším gréckym ostrovom, ktorý oddeľuje Egejské a Líbijské more. Jeho tvar je predĺžený, dĺžka ostrova je 260 kilometrov, šírka obsahuje maximálne hodnoty 56 kilometrov. Povrch Kréty je pomerne hornatý, najvyššie vrcholy sú vysoké cez 2400 metrov nad morom. Miestna klíma je typicky stredozemná, leto trvajúce 6 až 7 mesiacov je suché a horúce, slnečných dní je v priemere 300 dní v roku. Historické pamiatky na krok, nádherná príroda, stále počasie, to je jednoducho dokonalá kombinácia pre dovolenku. To je Kréta. Heraklion, hlavné mesto Kréty leží približne uprostred severného pobrežia a je v podstate vstupnou bránou na Krétu. Nachádza sa tu veľký medzinárodný prístav a miestne letisko má jednu zvláštnosť, jeho pristávacia dráha je priamo pri mori. I v tomto meste je koncentrovaná bohatá história Kréty, v jeho blízkosti sa taktiež nachádza najznámejšia pamiatka minojskej civilizácie Knossos. V tomto paláci bolo hlavné sídlo panovníka celej Kréty, dnes je táto archeologická lokalita najzachovalejším minojským palácom, aj preto sa hovorí, že kto nebol v Knossose, nebol na Kréte. Ale nejedná sa zďaleka o jediný minojský palác, ktorý je možné na Kréte navštíviť, tými ďalšími sú napríklad Festos, Zakros či Malia. Kréta je jednoducho zhmotnenou históriou. Všetky jej mestá sa môžu pochváliť značným množstvom pamiatok, ako napríklad mestá Agios Nikolaos, ktoré je obľúbeným letoviskom, neodolateľne pôvabné prístavné mesto Rethymmo, alebo na západe ostrova mesto Chania, o ktorom sa tvrdí, že je to vôbec najkrajšie mesto na Kréte. 

Skoro celé severné pobrežie je lemované skutočne nádhernými plážami, kde je možné bezpochyby využiť všetky možnosti, ktoré pobyt pri mori ponúka. Na južnom pobreží je pláží o niečo menej, sú tu však vynikajúce podmienky pre potápanie. Svoju krásu má ale tiež vnútrozemie Kréty, práve tu je možné stretnúť sa s kúzelným gréckym svetom v jeho najprirodzenejšej podobe. Hory na Kréte sú úchvatné a skrývajú v sebe malebnú, ľudskými zásahmi neporušenú krajinu.

  ROZLOHA: 8336 km2Kre_ta_005.jpg

  POČET OBYVATEĽOV: cca. 623 000

  HLAVNÉ MESTO: Heraklion

  FORMA VLÁDY: republika

  ÚRADNÝ JAZYK: gréčtina, v hoteloch angličtina a nemčina.

  ČASOVÝ POSUN: +1 hodina

  MENA: Euro

 

PODNEBIE: Ostrov Kréta má typicky stredomorské počasie čiže subtropické s vysokými teplotami počas letných mesiacov s nízkou vlhkosťou vzduchu a v zimných mesiacoch nízkou teplotou vzduchu s častejšími zrážkami. Priemerná letná teplota sa pohybuje od 21 – 32 °C a takmer bez zrážok.

PODMIENKY VSTUPU: Občania Slovenskej republiky môžu vstupovať na územie Grécka na platný cestovný pas, alebo občiansky preukaz Slovenskej republiky. Minimálna doba platnosti dokladu nie je stanovená. Každá osoba, aj maloleté dieťa, potrebuje svoj vlastný cestovný doklad. Požiadavkou gréckych orgánov je, aby občania členských štátov EÚ mali v čase pobytu na území Grécka platné cestovné doklady.

VEĽVYSLANECTVO SLOVENSKEJ REPUBLIKY: Kre_ta_011.jpg

Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52, Atény

Tel: +30 2106771980, +30 2106771870

Fax: +30 2106776765

Mobil: +30 6932408028 (pohotovostná služba v mimopracovnom čase pre mimoriadne situácie)

E-mail: emb.athens@mzv.sk

ELEKTRINA: V Grécku sa používa striedavý prúd s voltážou 230 V a frekvencia napätia je 50 Hz. 
Mnoho prístrojov je pripravovaných na 240 V, a tak sa s tým vysporiadate bez akýchkoľvek úprav. Zásuvky zodpovedajú európskej norme, sú štandardne dvojkolíkové.

BEZPEČNOSŤ: Grécko je považované za bezpečnú krajinu, avšak odporúča sa dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia ako necestovať v noci, nenocovať v aute, cennosti ponechať v hotelovom trezore, parkovať na strážených parkoviskách a nezastavovať podozrivým ľuďom. Samozrejmosťou by mala byť ostražitosť na verejných priestoroch voči vreckárom, ktorí sú bohužiaľ v každej krajine.

FAJČENIE: V Grécku žije najviac ľudí závislých od nikotínu, avšak aj tu platí zákaz fajčenia na  verejnosti, v reštauráciách, baroch, kaviarňach a na pracoviskách. 

ZDRAVIE: Pred cestou sa nezabudnite riadne poistiť. V prípade, ak by ste potrebovali ošetrenie lekára, nechajte si vystaviť potvrdenie a zavolajte na Slovensko do svojej poisťovne. Ak si kupujete lieky predpísané lekárom, nechajte si v lekárni vystaviť potvrdenie, inak vám lieky poisťovňa na Slovensku nepreplatí. Prvá pomoc a nočná pohotovosť je sústredená do nemocníc. V prípade potreby lekárskeho vyšetrenia upovedomte svojho delegáta, príp. recepciu hotela. Pitná voda je dostupná takmer na celom území Grécka. Napriek tomu je vhodné kupovať minerálne a stolové vody vo fľašiach, ako vo väčšine prímorských krajín. Neodporúča sa kupovať potraviny a občerstvenie predávané v provizórnych podmienkach.

STRAVONANIE, NÁPOJE: Grécka kuchyňa je u nás pomerne dobre známa a rozhodne patrí medzi najobľúbenejšie a najchutnejšie kuchyne Európy. Využíva veľké množstvo olivového oleja, byliniek (oregano si zamilujete) aj citrón bez ktorého by mnohým jedlám chýbala typická esencia. Gréci milujú mäso, najmä bravčové a jahňacie, no doprajú si aj ryby, dary mora a ani vegetariáni nebudú v krajine sklamaní. 

V gréckej taverne určite začnite s Mezze, teda s rôznymi predjedlami, pri ktorých sa fantázii medze nekladú. Medzi tie najtradičnejšie patria Keftedes, guľôčky z mletého mäsa, Saganaki, grécka odpoveď na vyprážaný syr, Tzatziki s lahodnou chuťou cesnaku, plnené vínne listy, alebo cukinové guľôčky Kolokifthokeftedes. Ak sa zasýtite, prejdite na hlavné jedlá. Tu vás nadchne tradičná Mousaka, kúsky baklažánov s mletým mäsom, ktoré sa zapečú a vrch sa zaleje bešamelovou omáčkou. Je len málo tradičnejších jedál ako práve Mousaka. Veľmi podobným jedlom je Pastitsio, ktoré však obsahuje aj cestoviny a na prvý pohľad môže pripomínať talianske Lasagne. Milovníci mäsa si prídu na svoje pri Soutzoukakia, mäsových guľôčkach, ktoré majú korene v tureckom Izmire a sú nasiaknuté orientálnym korením a ponorené v rajčinovej omáčke. Skvelým jedlom je aj Gemista, plnené rajčiny, alebo papriky zmesou ryže, mäsa, korenín a byliniek. Najznámejším gréckym jedlom je azda Gyros. Ten pripomína jedlo, ktoré my u nás voláme kebab a teda narežú vám tenké plátky mäsa (môže byť bravčové čo ho odlišuje od kebabu) a tie vám dajú do pita chleba, alebo na tanier. Souvlaki predstavuje chrbtovú kosť gréckej kuchyne, pretože patrí k najobľúbenejšiemu streetfoodu. Kúsky mäsa sa napichnú na ihlu, grilujú sa na drevenom uhlí a keď vám ich prinesú, pokvapkajú ich citrónom, štipkou soli a nechýbajú ani bylinky. Souvlaki  si viete vychutnať aj v pita chlebe a s tzatziki chutia dokonale. Ak milujete baklažány, budete miestnu kuchyňu zbožňovať. Ochutnajte Imam Mpalti, dusený baklažán naplnený mletým mäsom a olivovým olejom a budete v siedmom nebi. Nezabudnite ani na tradičný Grécky šalát, ktorý sa volá Choriatiki. Nájdete v ňom rajčiny, cibuľu, uhorky, olivy a kus feta syru či bylinky. Šalát je tak dobrý, že ho budete chcieť ochutnávať každý deň! Grécka kuchyňa je plná sladkostí a tak si doprajte lokálnu Baklavu s medom a orieškami, Kantaifoi, alebo Galaktoboureko či skvelú Bougatsu z lístkového cesta naplnenú tvarohom.

Národným nápojom Grécka je víno, ktoré tu už poznajú od staroveku. Každý región je hrdý na to svoje víno a ak ste vinári, môžete ho ochutnávať na mnohých miestach, aby ste si ich vedeli porovnať. Skúste víno Assyrtiko (pôvodom zo Santorini), alebo Moschofilero z Peloponézu. Obľúbeným nápojom je Frappé, bez ktorého by Grécko stratilo svoju dušu. Radi ochutnávate lokálny alkohol? Určite siahnite po legendárnom nápoji zvanom Ouzo. Chutiť vám bude aj Tsipouro vypálené z hrozna, Rakomelo s príchuťou medu, alebo slávna Metaxa.

FOTOGRAFOVANIE A FILMOVANIE: je povolené všade, pokiaľ to nie je výstražnou značkou vyslovene zakázané.

DOPRAVA: Verejnú dopravu na Kréte zabezpečujú hlavne autobusy a taxíky. Linkové autobusy na Kréte fungujú a sú celkom lacné, len je niekedy problém nájsť cestovné poriadky. Na autobusy sa máva, inak nezastavia. Taxíky sú na Kréte lacnejšie než u nás,  len odporúčame dohodnúť sa na cene za dopravu do cieľa hneď po nasadnutí do taxíka. V mestách majú taxameter a po dedinách sa používa zmluvná sadzba. Ak sa chcete na Kréte vydať za slávnymi turistickými cieľmi, bez auta z požičovne nemáte šancu rozumne to stíhať. Požičovne síce odporúčame, ale ak sa Vám nežiada naštudovať si celý systém požičovného, jednoducho si zabezpečte výlet cez našu cestovnú kanceláriu a máte o všetko postarané.

OČKOVANIE: Očkovanie nie je povinné.

OBLEČENIE: v letných mesiacoch doporučujeme ľahké, letné oblečenie, pohodlné voľnejšie oblečenie z prírodných materiálov a plážovú obuv. Samozrejmosťou by malo byť aj niečo teplejšie pre náhle ochladenie – sveter a ľahšia bunda. Dôležité sú aj slnečné okuliare a klobúk, či šiltovka na hlavu. Kúpanie bez plaviek je povolené len na vyhradených plážach. Na prehliadkach cirkevných pamiatok je nutné mať zahalené kolená a ramená!

PLÁŽE, MORSKÉ POBREŽIE: Jedny z najkrajších gréckych pláží nájdete práve na Kréte. Na severe sú prevažne piesočnaté s miernym vstupom do mora, no niekedy sú preplnené. Južné sú obklopené úžasnými útesmi a majú strmší vstup. Medzi najkrajšie pláže patrí nepochybne pláž Elafonissi, piesok je tu jemný, ružovkastej farby s krištáľovo čistou vodou, tak isto aj pláž Balos s jemným bielym pieskom a krištáľovo-čistou vodou mora, ktorá patrí k najkvalitnejším v celom Grécku. Malebná zátoka s pozvoľným vstupom, čistým pieskom a krásnymi odtieňmi modrého mora pripomína Karibik. Pri obci Plátanos, nájdete krásnu pláž Falassarna. Piesok je zlatistý, jemný, voda tyrkysová a neskutočne čistučká a radí sa k najčistejším v Grécku. Pláž Vai známa z pohľadníc je výnimočná palmovým hájom, ktorý ju lemuje. Takto by sme mohli pokračovať ešte veľmi dlho a tak len v skratke dávame do pozornosti ešte pláže Istro, Preveli, Rodakino, Matala, Tymbaki, Plakias, Georgioupolis a Frangokastelo.

TELEFONOVANIE: medzinárodná predvoľba do Grécka je 00 30 + konkrétne číslo. Predvoľba pri volaní na Slovensko je +421, do českej republiky +420 + mestské predvoľby bez nuly a číslo volaného. 

ŠTÁTNE SVIATKY

1. január - Nový rok a sviatok Ágios Vassélis (sv. Vasil). 

Kre_ta_008.jpg

6.  január - Sviatok Zjavenia Pána, oslavujúci pokrstenie Krista v rieke Jordán.

7. január - Sviatok Jána Krstiteľa

25. marec - Sviatok Zvestovania Panny Márie a Deň nezávislosti.

Veľká noc - Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok

1. máj - Sviatok jari a sviatok práce

25. máj - Jónsky deň - oslava pripojenia Jónskych ostrovov ku Grécku. 

Začiatok júla - Svätodušné sviatky 

30. Júla - Sviatok svätých apoštolov

15. August - Sviatok Nanebovzatia Panny Márie 

28. Október - Deň "Óchi", oslava odmietnutia talianskeho ultimáta v roku 1941 

25. a 26. December - Vianoce

OBCHODY: v populárnych letoviskách v letnej sezóne sú obchody otvorené takmer non-stop. Vo väčších mestách a turistických letoviskách sa už nákupná kultúra veľmi podobá tej našej, sú tu veľké nákupné centrá s nespočetnými obchodmi. Sú tu trhy s ovocím a zeleninou, kde je veľká ponuka čerstvého miestneho ovocia a zeleniny za veľmi priaznivé ceny. 

PITNÁ VODA: Voda z vodovodu je pitná, ale všeobecne sa odporúča piť vodu balenú.

TOALETNÝ PAPIER:  V celom Grécku sa odhadzuje použitý toaletný papier do koša umiestneného pri toalete (ten sa zvykne vyprázdňovať denne). Do misy sa nehádže z dôvodu, že odpadové potrubie je úzke a mohlo by sa upchať.