Cyprus je ostrovom mnohých tvárí. Jeho príroda a dejiny sú rovnako zaujímavé ako „plody“ ostrovného umenia a kultúry. Cyprus je po Sicílii a Sardínii tretím najväčším ostrovom Stredozemného mora. Je považovaný za perlu východnej časti stredomoria a prezývaný je aj ako Afroditin ostrov – ostrov lásky, nakoľko na tomto mieste podľa legendy vystúpila z mora bohyňa Afrodita. Výsledkom búrlivej minulosti ostrova je pôsobivá škála kultúrnych pokladov od križiackych hradov, až po hrobku Mohamedovej tety. O túto bývalú britskú kolóniu naposledy bojovalo Grécko a Turecko, a tak sa ostrov rozdelil na dve samostatné krajiny: Severný Cyprus a južná časť Cypru, oficiálne Cyperská republika, ktorá patrí od roku 2004 medzi členov Európskej únie. Krajina, s ktorou sa tu stretnete je veľmi premenlivá a plná prekvapení. Môžete sa kúpať na dlhých, niektorých aj ešte málo navštevovaných plážach, a potom sa prechádzať pustým horským lesom vo výške až 2000 m a oddávať sa blahodarnému tichu. Len niekoľko minút jazdy autom sa dostanete na voňavé citrusové plantáže, slané jazerá, vinice aj rozsiahle planiny – kontrasty plné pôvabu. So svojimi 300, slnkom pohladenými dňami patrí Južný Cyprus medzi idylické destinácie s nádhernými plážami a priezračným morom. Pobrežie lemujú očarujúce pláže, ktoré sú zväčša ocenené aj Modrou vlajkou,  letoviská ako Limassol, Ayia Napa, alebo Protaras disponujúci perfektným zázemím a vo vnútrozemí na Vás čaká nespočetné množstvo pamiatok a prírodných krás. Ako starobylý Paphos, ktorý je zaradený aj do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, tak aj metropola Nikózia, ktorá je tiež rozdelená na grécku a tureckú časť. Typické miestne autobusy, alebo aj „zberné“ taxíky Vás odvezú do mnohých kútov tohto čarovného ostrova. Ubytovacích možností je tu naozaj dostatok, každý si tu nájde svoje miesto na odpočinok podľa svojho vkusu ale aj podľa peňaženky. Cyprus je ideálnym ostrovom aj pre aktívnejších, tých ktorí uprednostňujú športové aktivity počas svojho pobytu. Bohaté pobrežie s hornatým stredom zaručuje dostatok celoročných aktivít. 

Juz_ny_Cyprus_001.jpg

 

  ROZLOHA: 9 251 km²

  POČET OBYVATEĽOV: 1 170125 ( odhad rok 2016)

  HLAVNÉ MESTO: Nikózia  

  ÚRADNÝ JAZYK: gréčtina, angličtina.  

  ČASOVÝ POSUN: po celý rok platí východoeurópsky čas (VEČ), +1 hodina

  MENA: euro ( EUR)


PODNEBIE: Južný Cyprus má typické stredomorské až subtropické počasie, a má jedno z najzdravších ovzduší na svete. Letá sú tu dlhé, suché a veľmi teplé. Teploty sa pohybujú v prieme okolo 35-40 C, a voda má vtedy cca. 28 C. Nočné teploty v letných mesiacoch neklesajú pod 20 C. Od novembra do marca je počasie mierne, väčšinou však slnečné. Ostrov sa pýši s  340 dňami v roku, kedy svieti slnko. V priebehu celého roka spadne na Cypre v priemere len cca. 400 mm zrážok.

PODMIENKY VSTUPU: Občania SR môžu vstupovať na územie Južného Cypru buď s platným cestovným pasom alebo platným občianskym preukazom. Každé dieťa, bez ohľadu na vek, musí byť držiteľom vlastného cestovného pasu. Odporúčame, aby si občania v dostatočnom časovom predstihu skontrolovali platnosť a neporušenosť cestovného dokladu, nakoľko v prípade neplatnosti cestovného dokladu im bude odopretý vstup na územie Južného Cypru. Cestovný doklad musí byť platný minimálne pri vstupe i výstupe z krajiny, pre občanov EÚ sa nevyžaduje dlhšia doba platnosti. Ak sprevádzate cudzie dieťa, potrebujete súhlas rodiča na cestu dieťaťa. Cyperské orgány nevyžadujú od občanov EÚ notársky osvedčený písomný súhlas rodičov, podmienkou však je, aby dieťa nebolo občanom Cyperskej republiky a malo vlastný platný cestovný pas.

VEĽVYSLANECTVO SLOVENSKEJ REPUBLIKY V NIKÓZII, NA JUŽNOM CYPRE:Juz_ny_Cyprus_020.jpg
Adresa: Kalamatas Street No. 4, Strovolos, Nikózia, Cyprus
Tel.:     +357 22879681
Fax:      +357 22311715
Mobil:  +357 99694929 (mimo pracovnej doby a cez vikend)
Email:   emb.nicosia@mzv.sk

ELEKTRINA: 220 – 240V, zásuvky sú britského typu (zástrčka s tromi hranatými kolíkmi), adaptér si môžete požičať na hotelovej recepcii, alebo zakúpiť v obchodíkoch s rozličným tovarom.

BEZPEČNOSŤ: Cyprus je poznačený riešením tzv. cyperskej otázky, teda rozdelenia na severnú a južnú časť ostrova. Bezpečnostná situácia je ale stabilná a v krajine pôsobia aj mierové sily, preto sa nepredpokladá negatívny obrat v celkovej bezpečnostnej situácii v krajine. Mierne sa však zvyšuje drobná kriminalita – odcudzenie dokladov a hotovosti, ktorá je však priamo spojená so sezónnymi pracovníkmi z iných štátov EÚ. Je potrebné dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia a udržiavať ostražitosť.

PREPITNÉ: Hotelieri ani čašníci neočakávajú automaticky prepitné, ak ich však chcete odmeniť za dobre odvedenú prácu, prepitné určite neodmietnu (10% ceny). Nízkym prepitným však skôr urazíte ako nijakým.

FAJČENIE: Cigarety sú na Južnom Cypre rovnako ako vo väčšine južanských krajín veľmi obľúbené. 

ZDRAVIE: Medzi Cyperskou republikou a Slovenskou republikou neexistuje dohoda o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, preto sa odporúča pred cestou poistenie liečebných nákladov. Prvá pomoc je poskytovaná bezplatne v štátnych zariadeniach. Ambulantné ošetrenie a nemocničná liečba je spoplatnená a ceny sa pohybujú aj v trojnásobku cien na Slovensku. Mnohé turistické letoviská majú 24h denne k dispozícii ambulancie súkromných lekárov. Pri cestovaní na Cyprus sa nevyžadujú žiadne očkovania ani Medzinárodný očkovací preukaz. 

NOČNÝ ŽIVOT: Centrom nočného života sa na Cypre stala Ayia Napa – skutočný raj a smelo môžeme povedať, že jeden z najlepších v Európe. Nachádzajú sa tu desiatky diskoték a stovka barov všetkých druhov. Z hľadiska zábavy nočná Ayia Napa nesklame nikoho – žiadnu vekovú kategóriu. 

STRAVONANIE, NÁPOJE: Cyperská kuchyňa, ktorá je veľmi rozmanitá, ale aj zdravá  Vám môže pripomenúť turecké, orientálne, talianske, ale aj britské chute. Na stole sú často ryby, mäso, zelenina, zemiaky a ovocie. Samozrejme, nechýba víno. Každé typické jedlo je korenené oreganom, kôprom, čerstvými bylinkami a nesmie chýbať veľké množstvo zeleniny. Národným jedlom Cypru je ofto kleftiko, pečené baranie mäso so zemiakmi.

V jedálnych lístkoch nájdete hlavne moussaku (nákyp z mletého mäsa, zeleniny a zemiakov), alebo souvlaki (špíz z bravčového mäsa). Veľmi obľúbené je aj dolmades, krájané mäso s ryžou zabalené do vínneho listu, jogurtová omáčka tzatziki s uhorkou, cesnakom a mätou či humus, omáčka zo zeleného hrášku, olivového oleja, cesnaku a petržlenu. Ochutnať sa oplatí aj syr halloumi (výborný je grilovaný podávaný so zeleninou, bylinkami a chlebom).

Pre Cyprus je typický špecifický spôsob stolovania tzv. meze. Pri tomto spôsobe stolovania sa servíruje skupina niekoľkých jedál, ktoré sa podávajú v malých porciách, môže ísť aj o 20-30 jedál, podávajú sa v rôznych miskách a tanierikoch a každý si sám naberá.

Cyprus má však aj vynikajúce vína. Ochutnať môžete suché aj sladšie biele vína, ružové, alebo červené vína. Najznámejšie je dezertné víno Commandaria – najstaršie značkové víno na svete.

Medzi obľúbený tvrdý alkohol patrí zivania. Cyperčania majú radi pivo, alebo osviežujúcu brandy sour namiešanú z nemenej príjemnej miestnej brandy. Milovníci tohto nápoja určite ocenia 15 rokov starú brandy Adonis.

Miestna káva sa varí v džezve, je dosť silná a podáva sa buď ako „glyko“ s cukrom, „metrio“ s troškou cukru, alebo „sketo“ úplne bez cukru.

FOTOGRAFOVANIE A FILMOVANIE: je povolené všade, pokiaľ to nie je výstražnou značkou vyslovene zakázané

DOPRAVA: najlacnejším dopravným prostriedkom je autobusová doprava a taxíky. Mestská doprava je na dobrej úrovni, lístky sa kupujú priamo v autobusoch, autobus zastaví na znamenie na zastávke, alebo hlavnej ceste. Ak sa rozhodnete poznávať ostrov na motorke, alebo autom treba si dávať pozor, lebo na Cypre sa jazdí po ľavej strane. Potrebný je medzinárodný vodičský preukaz, alebo európsky formát vodičského preukazu. Značky áut z požičovní sú farebne odlíšené a tak domáci poznajú, že ide o turistov a sú k ich vodičským „ zdatnostiam“ viac ohľaduplní.

OČKOVANIE: Očkovanie nie je povinné

OBLEČENIE: v letných mesiacoch doporučujeme ľahké, letné oblečenie, pohodlné voľnejšie oblečenie z prírodných materiálov a plážovú obuv. Dôležité sú aj slnečné okuliare a klobúk, či šiltovka na hlavu. Kúpanie bez plaviek je povolené len na vyhradených plážach. Na prehliadkach cirkevných pamiatok je nutné mať zahalené kolená a ramená!

PLÁŽE, MORSKÉ POBREŽIE: Nádherné pláže nachádzajúce sa na 620 kilometrov dlhom pobreží mnohí označujú aj ako európske Seychely. Nájdete tu až 57 pláží ocenených modrou vlajkou. Medzi tie najkrajšie patria: Fig Tree Beach, Blue Lagoon,  Nissi Beach, Konnos Bay, Kourion, Paramali Beach, Pissouri Bay, Makronissos Beach a Landa Beach .

TELEFONOVANIE: medzinárodná predvoľba na Cyprus je 00 357 + konkrétne číslo. Predvoľba pri volaní na Slovensko je +421, do českej republiky +420 + mestské predvoľby bez nuly a číslo volaného.

ŠTÁTNE SVIATKY:Juz_ny_Cyprus_018.jpg
1.január – Nový rok
6. január – Traja králi
25. marec – Deň gréckej nezávislosti
1. apríl - Grécko-cyperský štátny sviatok
1. máj – Sviatok práce
15. augusta - Nanebovzatie Panny Márie
1. október - Cyperský deň nezávislosti
28. október - Grécky štátny sviatok (deň Ochi deň nie: roku 1940 Gréci odmietli pridať sa na stranu Hitlera)
25. a 26. december – Vianoce

OBCHODY: v populárnych letoviskách v letnej sezóne sú obchody otvorené takmer non-stop. Vo väčších mestách a turistických letoviskách sa už nákupná kultúra veľmi podobá tej našej, sú tu veľké nákupné centrá s nespočetnými obchodmi. Sú tu trhy s ovocím a zeleninou, kde je veľká ponuka čerstvého miestneho ovocia a zeleniny.

PITNÁ VODA: Napriek tomu, že pitná voda je tu dostupná je vhodné kupovať minerálne a stolové vody vo fľašiach tak ako vo väčšine prímorských krajín.