Severný Cyprus sa nachádza v severnej, tureckej časti Cypru – tretieho najväčšieho ostrova v stredozemí. 

let_1.jpg
Svojou polohou ostrov tvorí križovatku medzi Áziou, Európou a Afrikou. Celý Cyprus má za sebou bohatú históriu a bol dlho považovaný za jedno zo strategických miest, kde sa stretávalo niekoľko národov a civilizácií, ako napríklad: starí Gréci, Rimania, Feničania, Egypťania, Benátčania, Otomani, či Briti. Severný Cyprus je ostrovom bohyne lásky, nazývaný aj „Afroditin ostrov” a bez pochýb patrí k tým najzaujímavejším. Prístavy Severného Cypru nadchli aj samotného Williama Shakespeara až na toľko, že sa nimi nechal inšpirovať a tak napísal aj Othella. Návštevníkov očakáva nespočetné množstvo aktivít aj   pozoruhodností: gotické stavby, nádherné prírodné scenérie, ale zároveň máte možnosť nahliadnuť do stáročia nemeniaceho sa dedinského života na ostrove. Na jednej strane Vás Cyprus zaujme svojou 10.000 ročnou históriou, a na druhej strane očarí návštevníkov modernými hotelmi, s vynikajúcimi službami a jedinečnou atmosférou. Najväčším lákadlom severnej časti Cypru sú jednoznačne nádherné pláže, veľmi teplé stredomorské podnebie a leto takmer bez zrážok. ČAS LETU:let_2.jpg

Budapešť – Larnaca cca 3 hod. ( z Larnaky transfer autobusom )

ROZLOHA: 3355 km² (predstavuje cca. 36 % z rozlohy celého ostrova)

POČET OBYVATEĽOV: cca. 300.000 obyvateľov (z toho tvoria 66% Turci, 33% cyperskí Turci a 1% inej národnosti)

HLAVNÉ MESTO: Nikózia ( jej severná časť)

ÚRADNÝ JAZYK: turečtina, používajú aj miestnu Cyperčinu, ale mnohí hovoria aj po anglicky

ČASOVÝ POSUN: po celý rok platí východoeurópsky čas (VEČ), +1 hodina

MENA: turecká líra, ale v turistických strediskách sa dá platiť aj Eurami, dolármi, alebo anglickými librami. 

PODNEBIE: na Severnom Cypre nájdete príjemné stredomorské podnebie. Letá sú dlhé, teplé a suché od polovice mája až do polovice októbra. V júli a v auguste sa teplota počas dňa pohybuje okolo 40 ºC. Zima je mierna, s miestami so zrážkami a zvyčajne trvá v období od decembra do februára. Medzi letom a zimou spestruje podnebie krátka jar a jeseň.

OČKOVANIE: pre dovolenku na Severný Cyprus nie sú povinné žiadne očkovania.

FOTENIE:

je prísne zakázané fotografovať vojakov a vojenské zariadenia, a taktiež fotografovať ženy z dôvodu náboženských tradícií. Líniu prímeria strážia ozbrojení vojaci z oboch strán. V bezprostrednej blízkosti línie je zakázané fotografovanie aj používanie videokamier. Preto sa odporúča, týmto častiam radšej vyhýbať.

let_3.jpg
PODMIENKY VSTUPU:

Občania SR prichádzajúci na Severný Cyprus ( Severocyperská turecká republika ) za turistikou musia spĺňať rovnaké podmienky ako pri vstupe do Turecka, t.j. cestovný pas musí byť platný min. 150 dní po plánovanom návrate (deti do 16 rokov musia mať do SCTR samostatný cestovný pas).

TELEFONOVANIE: medzinárodná predvoľba na Severný Cyprus +357 a na Slovensko +421

TELEFÓNNE ČÍSLO PRE NÚDZOVÉ SITUÁCIE: +421 905 555 929 pohotovostný mobil po pracovnom čase a v dňoch pracovného pokoja