""

 
!!!!!!!!!!!!! VÝHODNÉ PONUKY !!!!!!!!!!!!! !!! (ZÁKLADNÁ CENA PRE 2 OSOBY) !!!
Od
Krajina Dátum Deň Cena

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE - TURECKO
 

Turecko leží čiastočne v Európe a v Ázií a delí ho úzka vodná cesta. Viac ako 600 rokov bolo súčasťou mocnej Osmanskej ríše. Dnes je Turecko republikou so zmesou islamských a západných tradícií. Väčšinu obyvateľstva tvoria po turecky hovoriaci moslimovia, Turecko však nemá štátne náboženstvo.

Pobrežie Turecka je z juhu lemované Stredozemným morom, zo severu Čiernym morom, zo západu Egejským morom a zo severozápadu Marmanským morom. 7200 kilometrov predstavuje celková dĺžka tureckého pobrežia.

V Turecku sa celkovo nachádza viacero antických pamiatok, ako je tomu v Grécku. Je to totiž jediná zem, v ktorej sa nachádzali až dve zo siedmych Divov starovekého sveta. Z antických pamiatok možno spomenúť staroveké mestá Thermessos, Hierapolis, Efes alebo množstvo pamiatok nachádzajúcich sa v Istanbule. Okrem nádherných antických pamiatok je krajina plná aj očarujúcej prírody, skalných miest, mešít a palácov.

Do Turecka doletíte zo Slovenska v priemere za necelé dve hodiny. To čo nenájdete nikde inde, nájdete v Turecku. Archeologické pamiatky, antické mestá z helénskej doby, vykopávky, ale tiež národné parky, hrady, pevnosti, rezervácie, krásna príroda, riečky, rozhľadne, veže, sochy, vodopády a rôzne prírodné scenérie vrátane jaskýň a rôznych atrakcii. V Turecku je čo robiť a spomínať len stále dookola Kappadokiu, Pamukkale, Konyu a Lýkiu sa nedá. Turecko má toho oveľa viac. Dokonca aj miesta o ktorých nevedia samotní sprievodcovia.

Rozloha: 780.000 km2

Počet obyvateľov: cca 76 miliónov

Hlavné mesto: Ankara, najväčšie mesto je Istanbul (cca 14 miliónov)

Úradný jazyk: turečtina, v hoteloch angličtina a nemčina

Časový posun: +2 hodiny

Mena: turecká líra 

 

PODNEBIE: Turecká riviéra patrí do stredomorskej klímy. K hlavným znakom počasia patrí mierna zima, horúce leto a malý výskyt zrážok. V letných mesiacoch sa zrážky takmer nevyskytujú, je veľmi teplo a vlhkosť vzduchu je pomerne vysoká. V apríli a máji je príjemné letné počasie s občasnými dažďami. Horúčavy trvajú od júna do augusta. V tomto období je dôležité nezdržiavať sa na slnku príliš dlho. V septembri je teplota vody aj vzduchu príjemná. Večery sú obyčajne chladnejšie a je potrebné zvoliť vhodné oblečenie. V októbri sa častejšie vyskytujú zrážky, ale v mori sa ešte dá kúpať. Voda v bazénoch je chladnejšia.

 

OČKOVANIE: Pre dovolenku v Turecku nie sú povinné žiadne špeciálne očkovania. Je však dobré mať sa pred niektorými vecami na pozore, aby ste si svoju dovolenku náležite užili. Dovolenku v Turecku v teplých letných mesiacoch by mali zvážiť osoby trpiace vysokým tlakom, srdcovým ochorením alebo ľudia zle znášajúci teplo. Cestujúci z krajín EU sú krytí národným poistením a prípadné výdavky za lekársku starostlivosť vám budú na základe účtu preplatené.

PRAVIDLÁ VSTUPU DO KRAJINY: Pri cestách do Turecka musia mať slovenskí občania vrátane detí platný cestovný doklad – cestovný pas. Cestovným dokladom pri cestách do Turecka je cestovný pas, vstup na občiansky preukaz nie je možný. Odporúčaná platnosť cestovného pasu v zmysle platnej legislatívy (od 11. apríla 2014) musí byťminimálne 6 mesiacov mesiacov po návrate na Slovensko (oslobodenie od vízovej povinnosti predstavuje 90 dní, ďalších 60 dní požiadavka v zmysle novelizovaného zákona). V opačnom prípade im v zmysle platného zákona vstup na územie Tureckej republiky nebude umožnený. V cestovnom doklade musia mať dostatok voľného miesta na udelenie vstupných a výstupných pečiatok, udeľovaných orgánmi hraničnej a pasovej kontroly (aspoň 2 voľné strany). Z tejto povinnosti sú vyňatí držitelia diplomatických, služobných a zvláštnych pasov. Príplatky za nedodržanie pravidiel pri vycestovaní a ceste domov si klient hradí sám. Podrobnejšie informácie o podmienkach vstupu a pobytu občanov SR do Turecka sú uvedené na stránke Veľvyslanectva Turecka v Bratislave.

 

Prečo Turecká riviéra?

Pre ľudí, ktorí preferujú rodinnú dovolenku v kvalitnom 5* hoteli so službami all inlusive a tých, ktorí milujú luxus za prijateľnú cenu je voľba pri výbere letnej dovolenky pri mori jasná: Turecká riviéra. Žiadna iná letná dovolenková destinácia nemá takú širokú ponuku odletov a hotelov. Hotely v ponuke cestovných kancelárií uspokoja predstavy naozaj všetkých dovolenkárov. Atraktívnosť tureckej riviéry je daná aj tým, že väčšina hotelov sa nachádza priamo pri pláži, kde lehátka a slnečníky sú k dispozícii zadarmo a hotelový all inclusive bar je na dosah. To znamená, že dovolenkárom nevznikajú žiadne ďalšie náklady navyše. V porovnaní s európskymi letoviskami je to veľká výhoda, pretože vo väčšine týchto letovísk sú pláže verejné. Lehátka, slnečníky a bary na pláži prevádzkujú súkromné spoločnosti za poplatok. Pre klientov, ktorí prevažnú časť dovolenky strávia na pláži, je tento fakt určite jedným z rozhodujúcich faktorov. Ak neplánujete vytiahnuť päty z hotela a čakáte, že všetko nájdete v rámci hotelového areálu, ste v Turecku na správnom mieste. Zábava pre deti a dospelých je v tureckých hoteloch na vysokej úrovni, a to je ďalším plus nielen pre rodiny s deťmi. Nápadité hotelové alebo klubové detské kluby, lunaparky, aquaparky, detské reštaurácie, hracie automaty, detské kiná, mini diskotéky, bazény pre najmenších, servis opatrovania detí a veľa ďalších služieb sú nepochybne rozhodujúcim kritériom pri výbere dovolenky pre rodiny s deťmi. Vaše ratolesti plné energie sa môžu dosýta vyblázniť a vy môžete zatiaľ oddychovať. Pre milovníkov luxusu je turecká riviéra s bohatou ponukou nezvyčajných, miestami až gýčových hotelov tou pravou voľbou. Päťhviezdičkové hotely z tejto kategórie ponúkajú okrem štandardných služieb aj originálne služby (za poplatok) ako napr. spievajúcu fontánu so svetelnými efektmi, plavbu gondolou po umelých kanáloch vybudovaných v rezorte, služby inštruktora golfu, plážové pavilóny, servis butlerov, honosné galavečere, profesionálne show, vystúpenie živej kapely či ubytovanie so súkromným bazénom.

Nesmieme zabudnúť ani na historickú hodnotu Turecka. Pre všetkých, ktorí chcú spoznať Turecko ako krajinu, je pripravená bohatá ponuka fakultatívnych výletov na úžasné a jedinečné miesta. Určite vás očarí Pamukkale, Efez, Antalya, Alanya, Side, Pergamon, Myra či Kappadokia. Na milovníkov adrenalínu čaká rafting, štvorkolky do divokého terénu pohoria Taurus, motorizované vodné športy a potápanie. Veľmi obľúbené sú aquaparky s delfináriom, kde môžete zažiť vystúpenia tuleňov a delfínov a plávanie s delfínmi.

Výhodné nákupy v bazároch aj kamenných obchodoch - to je ďalšie lákadlo, ktoré priťahuje dovolenkárov (a najmä ženy) do Turecka a na tureckú riviéru. Oplatí sa najmä tovar z kože, kožušiny, bavlny, zlaté a strieborné šperky, obuv, suveníry a koreniny. Atmosféra bazáru má svoje neopakovateľné čaro. Kde inde ako práve tu si môžete vyskúšať umenie zjednávania o cene. Najväčšie bazáre sú v Antalyi a Alanyi, menšie nájdete v Alare, Side, Beleku a Kemeri.

SLOVNÍK

 • dobrý deň - merhaba
 • dobrý večer - iyi aksamlar
 • dovidenia - güle güle
 • dobrú noc – iyi geceler
 • prosím - lütfen
 • ďakujem - tesekkür ederim
 • prepáčte - affedersiniz
 • áno - evet
 • nie - hayir
 • ok - tamam
 • nerozumiem - anlamiyorum
 • dobrú chuť - afiyet olsun
 • je/sú - var
 • nie je/nie sú - yok
 • koľko stojí? - kacs para
 • veľmi drahé - cok pahali
 • chcem-istiyorum
 • voda - su
 • pivo - bira
 • víno-sarap
 • čaj - cay (csáj)
 • káva - kahve
 • cukor - seker
 • soľ - tüz
 • mlieko - süt
 • horúce - sicak
 • studené - soguk (soouk)
 • kľúč - anahtar
 • uterák - havlu

 

VEĽVYSLANECTVO NA SLOVENSKU: 

Bratislava 1, Holubyho 11

Tel: (+421-2) 59 49 09 00

Web: http://bratislava.emb.mfa.gov.tr

E-mail: embassy.bratislava@mfa.gov.tr

 

VEĽVYSLANECTVO V TURECKU:

Adresa: Atatürk Bulvarı 245, 06692, Ankara, Turecko

Telefon: +90 3124675075, +90 3124675076

Fax: +90 3124682689

E-mail: emb.ankara@mzv.sk

Web: www.mzv.sk/web/ankara

 

TELEFONOVANIE:

Slovenské mobilné telefóny môžete používať v celej krajine. Z telefónnych búdok sa dá telefonovať lacnejšie ako z hotelov. Telefónne karty si môžete zakúpiť v miestnych obchodoch alebo supermarketoch. Medzinárodná predvoľba pri volaniach do Turecka je +90 a na Slovensko +421