""

TUNISKO

Tunisko je pre Európu jednou zo vstupných brán do Afriky. Svojou zmesou stredomorskej na severe a horúcej africkej klímy na juhu ponúka ideálne podmienky pre teplú a slnečnú dovolenku.

Tuniské pobrežie ponúka nádherné piesočné pláže a pokojné čisté more. Mnohé letoviská sú špecializované na špičkové all inclusive pobyty. Pobrežie Tuniska je tiež známe bohatými koralovými útesmi, preto sa stáva čoraz vyhľadávanejšou destináciou pre potápačov a milovníkov šnorchlovania.

V Tunisku je tiež ideálna dovolenka pre deti - miestne pláže sú čisté, bezpečné a hotelové rezorty ponúkajú špecializované služby a atrakcie pre deti. V Tunisku je tiež niekoľko vyhľadávaných zábavných a zoo parkov, ktoré deti jednoducho milujú.

Čaro Tuniskej krajiny je dotvárané typickou miestnou kultúrou a starobylou históriou. Na potulkách môžno obdivovať nejedny ruiny, hradby a historické brány miest. Zbierky a expozície miestnych múzeí sú naozaj rozsiahle. Sústreďujú najvýznamnejšie predmety početných archeologických nálezov.

PODNEBIE

Pre Tunisko sú typické horúce letné dni s priemernou teplotou nad 30°C v mesiacoch jún – september. Zimy sú mierne a daždivé. Teplota zvyčajne neklesne pod 8°C, ale prší približne každé dva-tri dni. Na jar zrážky klesajú na polovicu a denné teploty príjemne stúpajú. Najlepším obdobím na dovolenku v Tunisku sú mesiace apríl, máj a september. Vyhnete sa najvyšším letným horúčavám, ktoré sú v mesiacoch jún-august. Celkom príjemne však môže byť aj v marci a októbri.

ÚRADNÝ JAZYK

Úradným jazykom je v Tunisku arabčina, využijete ale i francúzštinu, angličtinu, nemčinu a taliančinu

ČASOVÝ POSUN

Tunisko leží v rovnakom časovom pásme ako Česká republika, ale nezavádzajú tam letný čas, takže v období november až marec majú rovnaký čas ako u nás a v období apríl až október je tam o hodinu menej.

OBLEČENIE

V Tunisku je horúce, ale osobne odporúčam brať si na výlety košeľu s dlhým rukávom a dlhé nohavice. Tunisania totiž krátke košele a kraťasy považujú za nezdvorilosť -- nikto to tu nenosí. Dievčatám odporúčam dlhé sukne alebo šaty nekrikľavé farby (nech zbytočne nevzbudzujú pozornosť). Ďalším dobrým dôvodom pre dlhé oblečenie do vnútrozemia môže byť aj tuniský prach -- je veľmi jemný a na kožu môže byť nepríjemný. V hoteloch a turistických enklávach ale môžete chodiť normálne vyletnene.

MENA

Tuniský dinár (TND), TND sa delí na 1000 Millimov,1 € = cca 2,1 TND, akceptovateľné sú tiež kreditné karty. Bankovky sú v nominálnych hodnotách 5, 10, 20 a 30, mince sú striebornej a zlatej farby. Ceny tovarov sú uvedené v milimoch.Tuniský dinár je zakázané dovážať aj vyvážať. Peniaze je možné meniť v bankách, zmenárňach i hoteloch. Odporúčame vám uschovať si doklady o výmene peňazí a v prípade, že vám pred odchodom z krajiny zostanú tuniské dináre, môžete si ich na letisku pred odletom zmeniť na voľne vyvážateľnú menu (napr. EUR, USD).

VÍZUM

Slovenskí občania, nezávisle od druhu cestovných pasov, nepotrebujú pre vstup na územie Tuniska vízum. Maximálna dĺžka pobytu nesmie neprekročiť 90 dní, s možnosťou opakovaného pobytu o tejto dĺžke, ak bude pobyt prerušený opustením územia Tuniska. Pre občanov SR starších ako 5 rokov je potrebný platný cestovný pas s platnosťou minimálne 3 mesiace po návrate. Po prílete na letisko v Tunise je potrebné vyplniť pre pasovú políciu tzv. Vstupnú kartu, ktorú dostanete buď počas letu alebo priamo na tuniskom letisku.

PITNÁ VODA

Náš organizmus nie je zvyknutý na tuniskú tečúcu vodu. Môže spôsobiť črevné problémy. Doporučujeme kupovanie balenej vody (fľaša stojí cca 3 dináre 1,- euro)

OČKOVANIE

Do Tuniska nie je povinné očkovanie. Je možné spýtať sa svojho lekára na ochranu proti hepatitíde a proti hnačkám, iné problémy vo väčšej miere nehrozia. Odporúčame venovať zvýšenú pozornosť osobnej hygiene, hlavne umývaniu rúk. Pozor na konzumáciu surového ovocia a zeleniny, na pitie používajte radšej kupovanú vodu vo fľašiach. Nezabudnite si pribaliť dobre vybavenú cestovnú lekárničku s bežnými liekmi.

NÁKUPY

Tunisku sa dá dobre nakúpiť hlavne tovar, ktorý je vyrábaný tradičným spôsobom. Pri nákupe treba dodržiavať obchodnícke zvyklosti a cenu dohadovať. Obzvlášť výhodne sa dajú kúpiť koberce, kožušiny, keramika, ručne vyrábané medené, strieborné a zlaté predmety. Otváracia doba je spravidla od rána do 9:00 hod večer.

Ceny sú v Tunisku relatívne primerané. Na trhoch je cena otázkou dohody. V obchodných domoch sú používané pevné ceny. V turistických strediskách sú o niečo vyššie, než vo vnútrozemí. Južné časti Tuniska majú nižšie ceny, pretože tu býva menej turistov.

Za primerané ceny sa dá dobre nakúpiť v supermarketoch. V reštauráciach je úroveň cien o niečo vyššia. Tuniská kuchyňa je založená na harisse, ktorá sa pripravuje z červenej papriky a kvalitného olivového oleja. Z typických jedál doporučujeme ochutnať couscous, jahňacie mäso koucha alebo vynikajúci koláčik baklava.

FOTOGRAFOVANIE

Je prísne zakázané fotografovať alebo filmovať ministerstvá, uniformované osoby, prezidentský palác, letisko alebo policajné a vojenské priestory. V žiadnom prípade nefotografujte ľudí, ktorí sa práve modia. Vo väčšine múzeí a pamiatok sa platí poplatok za fotografovanie 1 TND.

SPREPITNÉ

V reštauráciách sa očakáva sprepitné vo výške cca 10% ceny, v taxíku môžete zaokrúhliť. Sprepitné je v Tunisku všeobecne očakávané. Miestnym zvykom je nechať drobné personálu hotelu a vodičom autobusu, ktorí zabezpečujú transfery na/z letiska alebo pracujú pre miestnu partnerskú kanceláriu, ktorá realizuje výlety. V Tunisku je priemerný plat veľmi nízky a väčšina obyvateľov na pobreží sa živí cestovným ruchom. Sezóna však trvá len niekoľko mesiacov v roku.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire

3, Adel Husein Rostom, P.O.BOX 450
11794 - Ramses Post Office Dokki,, Cairo, Egypt

Tel: +20 233358240, +20 233357544, +20 233376901

Fax: +20 233355810

Mobil: +201222168227 - pohotovostný mobil po pracovnom čase a v dňoch pracovného pokoja

E-mail: emb.cairo@mzv.sk

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tripolise

Gargaresh St.3 km, P.O.Box 5721, Tripolis,Líbya

Telefón: 00218/21/478 13 88, 00218/21/478 04 46

Mobilný telefón: + 218 91 2185248, +218 92 7124866

Fax: 00218/21/478 13 87

E-mail: emb.tripolis@mzv.sk