""

 
!!!!!!!!!!!!! VÝHODNÉ PONUKY !!!!!!!!!!!!! !!! (ZÁKLADNÁ CENA PRE 2 OSOBY) !!!
Od
Krajina Dátum Deň Cena

SEVERNÝ CYPRUS

Všeobecné informácie

Rozloha: 3355 km² (cca. 35 % rozlohy ostrova)

Počet obyvateľov: cca. 313 626 (66% tvoria Turci, 33% cyperskí Turci a 1% inej príslušnosti)

Hlavné mesto: Lefkosa (Severná Nikózia)

Forma vlády: parlamentná demokracia

Úradný jazyk: turečtina (hovoria aj po anglicky)

Časový posun: po celý rok platí východoeurópsky čas (VEČ), +1 hodina

Mena: turecká líra (v turistických centrách dá sa platiť aj eurami, dolármi alebo anglickými librami)

Podnebie: je tu subtropická klíma. Cyprus sa po celý rok pýši slnečnou oblohou a nízkou vlhkosťou. V júli a auguste je tu okolo 40 ºC. Pomerne chladno a daždivo je tu len v januári a februári.

Očkovanie: nie je povinné

Pitná voda: pitná voda je dostupná na celom území . Napriek tomu je vhodné kupovať minerálne a stolové vody vo fľašiach ako vo väčšine prímorských krajín.

Fotografovanie a filmovanie: vojenské zariadenia sa fotografovať nesmú. Fotenie zavše odmietnu aj popi, mnísi a mníšky. Pokiaľ ide o múzeá, informujte sa v pokladni, lebo treba špeciálne povolenie.

Sprepitné: v reštauráciách a baroch je prepitné na Vašom uvážení podobne ako u nás doma. Pre našinca menej obvyklé je sprepitné pre vodiča autobusu, na Cypre je však tento spôsob odmeny pre vodiča autobusu pomerne zaužívaný, najmä pri celodennom výlete. Taxikári ako aj hoteloví pracovníci tiež nepohrdnú sprepitným. Prepitné je cca 10 percent z celkovej sumy.

Náboženstvo: tureckí moslimovia vyznávajú sunnitský islam (99 %)

Telefonovanie: predvoľba do štátu Severný Cyprus +357

Podmienky vstupu: Vláda Cyperskej republiky určila za legálne vstupné a výstupné hraničné priechody na ostrov letiská v Larnake a v Pafose a prístavy v Limasole, v Larnake a Latsi. Od nadobudnutia členstva Cyperskej republiky v Európskej únie 1. mája 2004 občania Slovenskej republiky (rovnako ako občania ostatných členských krajín EÚ) majú právo vstupovať na územie Cyperskej republiky po preukázaní sa buď platným cestovným pasom alebo platným osobným identifikačným preukazom (občiansky preukaz). Cestovný doklad musí byť platný najmenej o tri mesiace dlhšie, ako je zamýšľaný dátum odchodu z Cyperskej republiky.
Vstup na územie Cypru z tzv. „Severocyperskej tureckej republiky“ („SCTR“), ktorá je medzinárodne neuznaná (s výnimkou Turecka) cez tamojšie letiská a prístavy (letisko Ercan v Nikózii alebo prístavy Kyrénia a Famagusta) považuje Cyperská republika za nelegálny, hoci nateraz nie je trestne postihovaný - vláda Cyperskej republiky si však vyhradila právo v budúcnosti ukladania pokút turistom, ktorí by vstúpili na Cyprus nelegálne a pokúšali sa dostať na územie kontrolované vládou Cyperskej republiky. Osobám, ktoré by vstúpili na Cyprus zo severu preto hrozí, že im nemusí byť umožnený prechod na územie pod efektívnou kontrolou vlády Cyperskej republiky.
Na priechodoch (check points) z južnej časti na severnú sa občania EÚ môžu preukazovať osobným identifikačným preukazom, alebo cestovným pasom. V súčasnosti funguje 7 priechodov - Ledra Palace a Ledra ulica (iba pre chodcov), Agios Dometios,(iba pre prechod automobilmi), Limnitis (pri Kato Pygros), Pergamos, Strovilia, Astromeritis-Zodhia/Bostanci. Osoby, ktoré vstúpia na územie Cyperskej republiky legálne, môžu cestovať do „SCTR“ a zotrvať tam bez obmedzenia (ako keby zotrvávali na území Cyperskej republiky). Orgány Cyperskej republiky však môžu pri návrate na územie kontrolované vládou požadovať preukázanie sa dokladom osvedčujúcim, že na ostrov vstúpili legálne (napr. predloženie letenky).
Podľa informácií vládnych inštitúcií Cyperskej republiky sú niektoré z hotelových zariadení nachádzajúcich sa na severnej časti ostrova v tzv. „Severocyperskej tureckej republike“ („SCTR“), kde môžu byť ubytovaní aj niektorí slovenskí turisti, predmetom vznášania majetkových nárokov zo strany pôvodných, grécko-cyperských majiteľov. Bližšie informácie o tejto problematike je možné nájsť v anglickom jazyku na webstránke Ministerstva zahraničných vecí Cyperskej republiky (http://www.mfa.gov.cy/mfa/mfa2006.nsf/cyprus05_en/cyprus05_en?OpenDocument) alebo na webstránke Tlačového a informačného úradu Cyperskej republiky

Občania SR prichádzajúci na Sev. Cyprus (SCTR) za turistikou z Turecka musia spĺňať rovnaké podmienky ako pri vstupe do Turecka, t.j. cest. pas platný min. 6 mesiacov po plánovanom návrate (deti do 16 rokov musia mať do SCTR samostatný cestovný pas).

Dôležité telefónne čísla:

Informácie pri urgentných situáciách (lekár, lekáreň)      125

Nemocnice (informácie)   1400

Polícia, prvá pomoc, hasiči    112, 199

 

Veľvyslanectvo SR v Nikózii:

Kalamatas Street No. 4, Strovolos, Nikózia, Cyprus

Tel.: +357 2287968

Fax: +357 22311715

Mobil: +357 99694929 (mimo pracovnej doby a cez vikend)

E-mail: emb.nicosia@mzv.sk

Pár dôvodov prečo si vybrať Severný Cyprus

Najväčším lákadlom severnej časti Cypru sú jednoznačne nádherné pláže, veľmi teplé stredomorské podnebie a leto takmer bez zrážok. Teplota mora v lete dosahuje až nádherných 27 °C. Ideálne podmienky pre dovolenku dotvárajú hotelové rezorty s all inclusive službami, aké sú nám známe z Turecka. Ich vysokú úroveň a prijateľnú cenu si všimli už i slovenské cestovné kancelárie a ponúkajú ich ako novinku pre blížiacu sa letnú sezónu. Pre návštevu je potrebný cestovný pas, víza však občania EÚ nepotrebujú.

Nebude jednoduché odtrhnúť sa od mora a pláží, avšak k poznaniu nových miest patrí i návšteva miest a poznanie domáceho obyvateľstva. Mesto Kyrenia s viac ako 6 tisíc ročnou históriou s nádherným prístavom plným jácht a hradbami ukrývajúcimi múzeum so starovekým vrakom lode je jedným z našich tipov. Úzke uličky plné obchodíkov a kaviarní majú nádhernú atmosféru a ponúkajú mix tureckej a cyperskej kultúry. Tú nakoniec najtypickejšie odráža práve kuchyňa, v ktorej nájdete turecký kebab i grécku mussaku a neskutočnú ponuku dezertov, v ktorej však prebrali dominanciu turecké recepty.

Nevynechajte ani návštevu mesta Famagusta. Mnohí ju porovnávajú so starým centrom Dubrovníka a naozaj, stredoveká architektúra je tu dokonale zachovaná. Už od staroveku bola miestom stretávania sa obchodníkov východného Stredomoria a jednotlivé kultúry zanechávali po sebe nezmazateľné stopy. Hradby starého mesta, Citadela, Kráľovský palác, katedrála sv. Mikuláša a desiatky ďalších pamiatok sú tu koncentrované tak, že k ich návšteve pár hodín nestačí. To však môže byť dobrým dôvodom pre návrat.

Ak pred mestom dávate prednosť prírode, severný Cyprus má čo ponúknuť. Na približne 46 pieskových plážach sa môžete stretnúť s prísne chránenou korytnačkou kareta.  Národné parky chránia mnohé endemické druhy živočíchov a rastlín a sú vhodným miestom pre turistiku.

Atraktivite tejto časti ostrova pridávajú aj ceny, ktoré sú za služby a tovar výrazne nižšie od tých na juhu. Oficiálnou menou tu je turecká libra, avšak euro je bežne akceptovanou menou a tak nie je potreba výmeny peňazí, čo je pre nás praktické.