""

 
Výhodné ponuky (Základná cena pre 2 osoby)
Od
Krajina Dátum Deň Cena

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

KORFU

 

Korfu je ostrov s veľmi bohatou históriou, ktorý je často ospevovaný básnikmi a spisovateľmi mnohých národností. Druhý najväčší a zároveň najsevernejší položený ostrov zo skupiny siedmich Iónskych ostrovov. Podľa dávnej báje sa nádherná dcéra gréckej rieky Assopu zapáčila bohovi morí a oceánov Poseidónovi. A on ju uniesol práve sem. Strategická poloha ostrova, zabezpečila dôležitú pozíciu v histórii Stredozemného mora a prezývku "Vstupná brána Jadranu". Každý z národov, či už to boli Byzantínci, Benátčania, Francúzi alebo Angličania, mu vtlačil jedinečnú pečať svojej kultúry, až kým v roku 1864 nedošlo k pripojeniu Iónskych ostrovov k slobodnému Grécku.

Tento večne zelený „smaragdový ostrov“ vďačí za svoju krásu priaznivému podnebiu, v ktorom sa darí subtropickej flóre. Nádhernú zelenú farbu mu dodáva množstvo olivových stromov, ktoré sem v dávnej minulosti priviezli Benátčania. Korfu je obľúbený pre svoju nenarušenú prírodu, miernu, a v týchto oblastiach príjemne vlhkú klímu, belasté piesčité a okruhliakové pláže s krištáľovým morom plným rôznych druhov rýb.    

Hlavné mesto Kerkyra sa od ostatných gréckych miest podstatne líši. Nikdy neocitlo pod tureckou nadvládou, jeho jedinečná architektúra v sebe vkusne mieša prvky z obdobia nadvlády Benátčanov, Francúzov a Angličanov. Mestu dominujú dve pevnosti, Stará a Nová. Miestom stretávania sa mladých aj starších Grékov je hlavné námestie Spianada či promenáda Liston s množstvom kaviarní a vonkajších terás postavená na začiatku 19. storočia podľa parížskej Rue de Rivoli. Námestie uzatvára Palác sv. Juraja a Michala, v ktorom sa dnes nachádza Múzeum ázijského umenia. Staré mesto vás očarí svojou jedinečnou atmosférou dotváranou vôňou korenia, anízu, likéru kum kuat a ďalších miestnych špecialít. Nad strechami starých domov so zelenými okenicami sa týči kostol sv. Spiridona, kde sú uložené mumifikované pozostatky tohto výnimočného svätca, patróna ostrova. O jedinečnosti hlavného mesta ostrova svedčí aj skutočnosť, že jeho stará časť bola v roku 2007 zapísaná do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO.

Pláže na ostrove Korfu sú obklopené krásnou zelenou prírodou. Niektoré sú piesočnaté, iné kamienkové. Spája ich priezračne čistá voda a množstvo príležitostí na zábavu a šport. Najznámejšia pláž na ostrove Korfu je zrejme Paleokastritsa. Leží asi 23 km severozápadne od mesta Korfu. Je obklopená vysokými útesmi s početnými jaskyňami, ktoré je možné navštíviť loďou. Táto piesočná pláž je vhodná pre rodiny s deťmi a milovníkov vodných športov. Agios Gordios sa nachádza asi 19 km na juhozápad od mesta Korfu. Patrí medzi výborne vybavené pieskové pláže. Pre svoju polohu a dostupné služby je obľúbená medzi rodinami s deťmi. Pláž sa tiahne dlhou zátokou, ktorá je obklopená vysokými skalami a množstvom zelene. Glyfada, dlhá piesočnatá pláž 16 km západne od mesta Korfu. Je ocenená Modrou vlajkou pre nádhernú krištáľovo čistú vodu. Jemný piesok a dostato k priestoru priťahuje v sezóne davy ľudí. Táto pláž s pozvoľným vstupom do mora je ideálna pre rodiny s deťmi. Na južnej strane ostrova, 32 km od mesta Korfu sa nachádza priestranná piesočná pláž Issos. Je typická jedinečnými pieskovými dunami a priezračnou vodou. Pláž Issos sa radí medzi veterné pláže s podmienkami pre windsurfing a kitesurfing. V širšom okolí je obklopená zelenými lesmi s niekoľkými jazerami. Piesočná pláž Agios Georgios Pagon je ocenená Modrou vlajkou, nachádza sa v malom zálive na severe západnej časti ostrova Korfu, asi 40 km od mesta Korfu. Fantastické prostredie je dotvárané mäkkým pieskom a veľkými lesklými kameňmi. Acharavi, na severnom cípe ostrova Korfu, je dlhá štrkovo-piesočná pláž s plytkou vodou a mestami zlatým pieskom. Pláž Acharavi je obľúbená aj rodinami s deťmi, poskytuje bezpečné prostredie a veľký priestor pre hru. Ypsos je štrková, úzka a dlhá pláž leží 15 km severozápadne od mesta Korfu. Vstup to mora je pozvoľný, voda je plytká a ideálna aj pre malé deti. Široká kamienková pláž Kalami je situovaná asi 30 km severne od mesta Korfu. Je ocenená Modrou vlajkou pre svoju čistotu a organizáciu. Ponúka pre turistov výborné služby, vrátane príležitostí pre vodné športy. Dlhá, široká piesočná pláž Marathias leží na juhozápadnom pobreží ostrova, asi 37 km od mesta Korfu. Je veľmi obľúbená aj medzi miestnym obyvateľstvom.

ROZLOHA: cca. 590 km2

POČET OBYVATEĽOV: cca. 93 000

HLAVNÉ MESTO: Kerkyra (Korfu mesto) 

ÚRADNÝ JAZYK: gréčtina, v hoteloch angličtina a nemčina

ČASOVÝ POSUN: +1 hodina

MENA: Euro

PODNEBIE: Ostrov Korfu má stredomorské mierne až subtropické podnebie – horúce leto so stabilným slnečným počasím (od júna do septembra takmer neprší, ale vanie silný chladnejší vietor), príjemnú teplú jeseň, daždivé zimné obdobie a krásnu rozkvitnutú jar.

OČKOVANIE: nevyžaduje sa.

PRAVIDLÁ VSTUPU DO KRAJINY: Občania Slovenskej republiky môžu vstupovať na územie Grécka na platný cestovný pas alebo občiansky preukaz Slovenskej republiky. Minimálna doba platnosti dokladu nie je stanovená. Každá osoba, aj maloleté dieťa, potrebuje svoj vlastný cestovný doklad. Požiadavkou gréckych orgánov je, aby občania členských štátov EÚ mali v čase pobytu na území Grécka platné cestovné doklady. 

VEĽVYSLANECTVO SLOVENSKEJ REPUBLIKY: 

Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52, Atény

Tel: +30 2106771980, +30 2106771870

Fax: +30 2106776765

Mobil: +30 6932408028 (pohotovostná služba v mimopracovnom čase pre mimoriadne situácie)

E-mail: emb.athens@mzv.sk

 

VEĽVYSLANECTVO V BRATISLAVE:

 

Addresa: Hlavne Namestie 4, 81101 Bratislava

Tel.: (004212) 54434143, 54434144

Fax: 54434064

Pohotovostná služba: +421948461990

E-mail: gremb.brt@mfa.gr

Web Site: www.mfa.gr/bratislava

 

TELEFONOVANIE: Medzinárodná predvoľba pri volaniach do Grécka je +30 a na Slovensko +421