""

Tunis

Tunis Vás očarí svojím stredomorským kúzlom. Ide o mesto plné histórie, kde sú úzko spojené minulosť s prítomnosťou. Vzájomne sa tu prekrývajú hneď tri miesta: historické jadro – medina, „európske“ mesto postavené na počiatku minulého storočia a komplex nových štvrtí, ktoré sa naďálej rozvíjajú. Hlavné mesto smelo drží krok so súčasným okolitým moderným svetom. Stalo sa usporiadateľom napríklad Stredozemných hier, Afrického pohára národov, vrcholného Euro-Stredozemného stretnutia, vrcholného stretnutia Ligy arabských štátov. Naďalej sa tu zvyšuje počet tých najprestížnejších medzinárodných hotelov a v rozkvetu je aj obchodný turizmus a kongresy.

Kultúra: Z kultúrneho vyžitia Tunis ponúka napríklad výstavy, ktoré sa konajú často v starodávnych budovách, predovšetkým v palácoch a prepychových arabských domoch. Každý rok sa tu usporadúvajú koncerty pri príležitosti festivalu Mediny. Mestské divadlo postavené v roku 1902 sa nachádzajú len neďaleko starých štvrtí. Pravidelne se tu usporadúvajú koncerty a rôzne predstavenia. Nachádza sa tu tiež jedno z naväčších archeologických múzeí sveta – Múzeum Bardo, ktoré je preslávené najmä svojimi zbierkami staroveku, praveku a islamského umenia. Na svoje si tu prídu aj milovníci mozaík z rímskeho obdobia.

 

Monastir

Monastir sa nachádza na južnom konci morského zálivu Hammametu, 190 km od hlavného mesta. Panuje tu mierne podnebie a nájdete tu čisté nebo a priezračné trblietavé more. Neďaleko dlhých pláží je medzi dvomi poloostrovmi zasadený okúzľujúci rybársky prístav.

História: Najvýznamnejšou pamiatkou tohto mestečka je bezpochyby Ribat – opevnený moslimský kláštor založený v 8. storočí. Okrem iného v ňom nájdeme islamské múzeum, kde môžeme rozšifrovať starobylé rukopisy. Medzi ďaľšie významné pamätihodnosti patrí napríklad mešita Bourguiba, ktorá oslavuje pamiatku prvého prezidenta nezávislého Tuniska, narodeného v Monastire, alebo mauzóleum rodiny Bourguibov, ktoré je obdivované predovšetkým pre svoju pozlátenú kopulu a dva nevšedné minarety.

Pláže: Najpreslávenejšie pláže Monastiru sa volajú Skanes a Dkhily. Ide o pláže s veľmi jemným pieskom a patrí k tomu najkrajšiemu, čo môže tuniské pobrežie ponúknuť.

Športové vyžitie a relax: Aj tu je nespočetná ponuka vďaka centrám vodných športov. Využiť môžete napríklad vybavenie pre plachtenie, skúsiť windsurfing, paragliding alebo vodné lyžovanie. Ďalej sú tu k dispozícii dve prekrásne golfové ihriská, z ktorých každé má 18 jamiek. Vyskúšať môžete aj služby thalassoterapie.

Monastir je rodiskom prvého tuniského prezidenta Habiba Bourguibyho, dodnes považovaného za otca moderného Tuniska. Monastir má dejiny dlhé podobne ako mesto Sousse, lákadlom pre návštevníkov je staré mesto – medina a ribat, opevnený kláštor z 9. st. vystavaný na obranu proti Križiakom, ktorého priestory poslúžili ako kulisy mnohým známym filmom.

Sousse

Je často označované za perlu Tuniska. Bolo založené o 100 rokov skôr ako Kartágo a v súčasnosti je tretím najväčším mestom krajiny (200 000 obyv.). Oblasť Sousse sa nachádza na severovýchode krajiny. Vidieť tu môžete nielen vysoké palmy, ale napríklad aj tisícročné pevnosti a hrady, které doslova visia nad dlhými plážami s jemným pieskom. Sousse býva nazývaný tiež mestom kontrastov, pretože je historické a zároveň moderné.

Spája sa v ňom história s moderným životom a spolu s prírodným bohatstvom, výbornou kuchyňou, množstvom zábavy a piesočnatými plážami sa radí k obľúbeným miestam dovolenkárov. Kozmopolitnú atmosféru podčiarkuje funkčný kresťanský kostolík, ktorý sa nachádza v blízkosti starého mesta. Jadro mesta tvorí stará časť – zvaná medina s hradbami, pamiatkami a úzkymi uličkami plnými zaujímavého tovaru. Historické centrum je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ribat – opevnený kláštor v Sousse je na rozdiel od ribatu v Monastire vo vnútri hradieb, nakoľko bol založený skôr než samotné mesto, čím sa vysvetľuje jeho neobvyklá poloha. V západnej časti mesta boli objavené katakomby, ktoré sú zachovalejšie než rímske. Lákadlom je i vychýrený trh – souk, kde určite naplníte svoje dovolenkové predstavy o suveníroch.

Aktívne prázdniny: V Sousse máte možnosť aj športového vyžitia. Môžete tu hrať golf, vyskúšať plachetnice, tenis alebo jazdu na koni. Okrem potápania môžete vyskúšať napríklad veľkú motokárovú dráhu. Pokiaľ dáváte prednosť relaxu aj tu sa nájde niekoľko stredísk ponúkajúcich thalassoterapiu, kde objavíte exotické liečebné procedúry ako sú reiki, kalifornská masáž, ayurveda alebo shiatsu.

Port El Kantaoui

Toto kúzelné mestečko vybudované koncom 70. rokov minulého storočia sa nachádza na severovýchodnom pobreží len asi 7 Km od Sousse. Väčšina domov bola navrhnutá architektmi v modro-bielej kombinácii. Toto okúzľujúce letovisko láka návštevníkov plážami s jemným pieskom, komfortnými hotelmi a kvalitnými službami. Nájdete tu záhrady, zákutia obrastené buganvíliami a s vôňou jazmínu a tiež námestia s fontánami, ktoré najmä počas horúceho leta zabezpečujú vlhší vzduch. Butiky, predajne suvenírov, kaviarne a vyhlásené reštaurácie obklopujú prístav, pirátske lode, ponorky a člny s preskleným dnom lákajú turistov na výlety. Mino zoo, botanická záhrada, golfové ihrisko, nočné kluby a zábavné parky zaručujú svojim návštevníkom tú pravú dovolenkovú zábavu. Biele domčeky s modrými okenicami sú navrhnuté podľa vzoru čarovného mestečka Sidi Bou Said.

Hammamet

Hammamet ležiaci na juhu polostrova Cap Bon, býval kľudnou rybárskou dedinkou. Dnes je vychýreným medzinárodným letoviskom s kvalitnými hotelmi, pýšiacim sa krásnymi piesočnatými plážami a teplým tyrkysovým morom. Delí sa na starú a novú časť, zvanú Yasmine.

Toto antické mesto predstavuje jedno z hlavných prímorských letovísk krajiny. Steny pevnosti rovnako ako staré mesto boli postavené Arabmi v 10. storočí. Teraz má Hammamet asi 20 tisíc obyvateľov, ktorých okrem turizmu živí rybolov. Že dominuje hlavne turizmus je možné poznať podľa toho, že sa tu nachádza viac ako 80 hotelových komplexov. V 19. storočí bol veľmi obľúbeným letoviskom francúzskych umelcov a vďaka tomu dostal prezývku tuniské Saint Tropez. Hammamet má aj veľmi výhodnú polohu, pokiaľ sa chystáte proskúmať aj okolité mestá – je takmer v ich strede, takže sa odtiaľ ľahko dostanete prakticky kamkoľvek.

Zelené palmy, jazmínové kríky, pomarančovníky, buganvílie a záhrady presýtené vôňou kvetov dotvárajú kulisu tohto magického strediska – symbolu odpočinku a uvoľnenia. Ani cestovný ruch nevniesol ruch do pokojného životného rytmu a pôvabu mesta. Mestu Hammamet dominuje pevnosť Kasbah z 15. storočia v starej časti mesta. Maurská kaviareň v najvyššej veži ponúka vynikajúcu kávu moka a osviežujúce nápoje. Určite vás očarí i medina z roku 904 so sieťou uličiek, veľkou mešitou, kúpeľmi a množstvom obchodíkov. V starom meste nájdete i typické tuniské trhoviská, kde sa treba jednať o cene. Do historického centra Hammametu sa vchádza dvoma veľkými bránami postavenými v mohutných hradbách.V múzeu Dar Hammamet sa vystavujú tradičné kroje a odevy, medzi nimi aj sedem rób, ktoré nevesta nosí 7 dní, počas ktorých trvá svadba.

Nákupy: Rovnako ako v zbytku turistických stredísk, ani tu neujdete rozľahlým trhoviskám a bazárom. Aj tu platí, že sa zjednáva jedna radosť. Domov si ako suvenýry môžete doniesť rôzne ručne tkané (alebo sa za to aspoň vydávajúce) koberce, hrnce, keramiku a iné (ne)praktické veci.

Relax: Športoví nadšenci si príjdu na svoje i v Hammametu. Samozrejme záleží na vybavení hotela, ale môžete počítať s tenisovými kurtami, vodnými športami ako vodné lyžovanie, windsurfing, šnorchlovanie… Pokiaľ budete zo všetkých svojich aktivít unavení, aj tu sú Vám za rozumnú cenu k dispozícii thalassoterapie.

Nabeul
Naebul sa nachádza v juhovýchodnej časti Tuniska v blízkosti poloostrova Cap Bon a má cca 70 tisíc obyvateľov. Ide o jednu z najúrodnejších častí krajiny, nie nadarmo sa všade v okolí pestují citrusy, kvety a hrozno. Názov letoviska vznikol podľa talianskeho Neapolu.

Pláže: sú dlhé s bielym pieskom a dostanete sa k nim po promenáde lemovanej vysokými palmami.

Kultúra: Aj Naebul má svoje historické múzeum a v tom miestnom nájdete okrem punských aj rímske artefakty, v múzeu Bardo môžete preskúmať starodávne mozaiky. V blízkom Hammametu sa na vlastné oči môžete pozrieť hrnčiarom priamo pod ruky a zistiť, ako sa také hrnce vyrábajú.

Nákupy: Ako suvenýr si domov môžete priniesť koberec alebo nejaký príklad keramického umenia. Najlepšie hrnce a inú keramiku kúpite v ulici Habib Thameur. Tunisania vynikajú v spracovávaní kameňa a parfumérii. Určite navštívte miestny klasický trh, kde sa každý týždeň predáva všetko od kobercov, cez keramiku až ku koreniu. Na prelome marca a apríla tu prebiehajú „Slávnosti kvitnúcich pomarančov“.

Mahdia

Utešené rybárske mestečko, ležiace asi 210 km od hlavného mesta a 40 km od Monastiru. Mahdia je charakteristická bielymi budovami domov postavených v tradičnom maurskom štýle, oblými kopulami mešít a štíhlymi minaretmi. Zvláštnou a tajomnou tradíciou mestečka je každodenný lov miestnych rybárov, keď ešte za mesačného svitu vyplávajú na svojich loďkách s lampášmi rozhodiť do temného mora svoje siete. Turistická zóna na pobreží Mahdie ponúka svojim návštevníkom jedny z najkrajších, doteraz nepreplnených pláží s jemným pieskom.

Mahdia mala dôležitú úlohu na začiatku 10. storočia, kedy sa stala hlavným mestom ríše Fatimidov a veľkým rivalom Kairouanu. Preslávila sa nálezom potopenej gréckej lode s nákladom mnohých umeleckých predmetov, dnes uložených v múzeu Bardo. Mesto bolo pôvodne fenickým, neskôr rímskym prístavom, ktorý v 7. storočí zničili Arabi. Obnovené bolo o tri storočia neskôr, kedy sa sem z Kairouna uchýlil fatimovský kalif. Dnes je jedným z najdôležitejších prístavov krajiny. Turisticky zaujímavá časť mesta sa skrýva za impozantnou bránou do pevnosti Skiffa el – Kahla. Za návštevu určite stojí pevnosť Borj el Kebir, z ktorej je nádherný výhľad na pôsobivý biely cintorín. Asi 50 km od Mahdie sa nachádza monumentálne kolesuem El Jem.

Tradície: Medzi unikáty patria pravidelné piatkové trhy. Zrazu sa ocitnete ako v rozprávke Tisíc a jednej noci, pretože okrem klasických suvenýrov sú tu na predaj krásne tradičné obleky, hodváb, pozlátené ozdôbky alebo naozajstné zlato a klenoty. V tejto oblasti si veľmi potrpia na zdobenie interiérov svojich príbytkov. V tých najbohatších obydliach sú steny „majless“ pokryté do dvoch tretín svojej výšky vyšívanou látkou a vrchná časť je zdobená maľbami. Takéto domy nájdete najmô na ulici Hamza, kde by ich malo byť asi 12.

Poklad: V roku 1907 upozornili rybári na potopené antické predmety len niekoľko kilometrov severovýchodne od mesta. Pri lovení morských húb narazili na stĺpy a hlavice stĺpov. Pri podrobnejšom skúmaní sa zistilo, že sa jedná o loď bohato naloženú umeleckými predmetmi pre prepychovú stavbu. Okrem mramorových nádob tak znovu našli svetlo sveta aj bronzové umelecké diela alebo sochy z mramoru.

More a pláže: Oboje je kúzelné, piesok je jemný a vybielený, krištáľovo čistá voda láka k šnorchlovaniu a potápaniu. Veď kde inde môže človek viac snívať o tom, že objaví svoj vlastný poklad?