""

 
!!!!!!!!!!!!! VÝHODNÉ PONUKY !!!!!!!!!!!!! !!! (ZÁKLADNÁ CENA PRE 2 OSOBY) !!!
Od
Krajina Dátum Deň Cena

MESTÁ

Káhira

Hlavné mesto Egypta a najväčšie mesto Afriky, prezývané aj "Matka sveta" , je domovom približne 20 miliónov Egypťanov. Je to mesto neskutočných kontrastov, ktorého životnou tepnou je práve rieka Níl, bez ktorej by Káhira nemohla existovať. Odhaduje sa, že v súčasnosti žije v hlavnom meste každý 4. Egypťan. Káhira poskytuje turistom úžasnú ponuku aktivít. K dispozícii je veľké množstvo galérií, kultúrnych centier či múzeí, reštaurácií, nákupných centier a všemožných voľnočasových aktivít. Priamo pre turistov sú v lete pripravené všemožné trhy, ako napríklad trh tiav. Zaiste si taktiež obľúbite Khan El Khalili Bazar, na ktorom sa môžete kochať množstvom starožitností, kobercov, medených a iných orientálnych výrobkov. Čo sa týka napríklad športu, veľmi obľúbený je tu squash a tenis. Národným športom je futbal. Dlhoročnú tradíciu má v meste taktiež kinematografia. Káhira bola dokonca dlho známa ako "Hollywood Stredného východu". Každoročne tu prebieha Káhirský medzinárodný filmový festival.

Pokiaľ chcete vidieť mesto z iného uhlu pohľadu, sú pre vás pripravené výletné plavby po Níle. V rieke sa však z hygienických dôvodov nedoporučuje kúpať.

Väčšina pamiatok má otvorené medzi 9 hodinami ráno a 16 hodinami poobede, rovnako ako väčšina iných miest v Egypte. V piatok na obed býva všade dočasne zatvorené z dôvodov týždenných modlitieb. V Káhire sídli egyptské Národné múzeum s najväčšou zbierkou staroegyptských exponátov. Múzeum bolo založené v roku 1857. Pýchou múzea je expozícia faraóna Tutanchamona. Taktiež Al Azhar, alebo inak kvitnúca mešita, je častou turistickou detináciou. V 10. storočí našeho letopočtu bola taktiež ustavená univerzitou. Tunajšia teologická fakulta je preslávená, robí si nárok byť najvyššou instanciou pre výklad Koránu. Štúdium trvá okolo 10 rokov, preto sú študenti prijímaný zhruba v 15-tich až 17-tich rokoch.

Tulunova mešita, pochádzajúca z 9.storočia, je jednou z najväčších na svete. Zvonka pripomína náštevníkom skôr pevnosť, vo vnútri potom nájdete obrovský dvor s fontánou. Jednou z najznámejších káhirských mešít je mešita sultána Hassana z 14. storočia. Vchodom sa dostanete na rozhľahlé nádvorie, odkiaľ vedú vstupy do štyroch hlavných škôl islámskeho práva- malikovské, hanbalovské, hanfijské a šafijské. Nájdete tu taktiež mauzóleum sultána so sarkofágom a podstavcom pre korán. Z rovnakého obdobia pochádza taktiež mešita el Nasir s minaretmi zdobenými v perskom štýle. V severnej časti citadely sú tri múzeá (vojenské, policajné a múzeum kočiarov). V 19. storočí bola dokončená nákladná stavba Alabastrovej mešity zbudovanej v istanbulskom štýle. Vedľa vchodu je za pozlátenou mrežou hrobka Muhammada Alího.

Ďalšou káhirskou pamiatkou je pevnosť Babylon, ktorá ma tvar kruhovej veže a jej historickou úlohou bolo strážiť prístav na Níle. Kresťanskými symbolmi sú kostol svätej Barbory a kostol svätého Sergeja.

Na západe mesta leží starobylé mesto Memfis, ktoré bolo pôvodným hlavným mestom egyptskej ríše a ktoré je dnes po celom svete preslávené monumentálnymi pyramídami. Miesto je rozdelené na dve časti umiestnené na vyvýšenom mieste. Väčšie z nich skrýva pyramídy, Veľkú sfingu a priľahlé chrámy, v menšej z nich sa nachádzajú súkromné hrobky.

Dominantou Chufuovho pyramídového komplexu je Chufuova (Veľká) pyramída. Pôvodná výška bola 146,5 metrov, dnes meria monument 137 metrov. Rozľahlá Kráľovská komora sa sarkofágom predstavuje ďalšiu zo skvostov egyptskej starovekej architektúry. Súčasťou Chufuovho pyramídového komplexu bol zádušný chrám a taktiež tri malé pyramídy, pripisované jeho manželkám. Juhozápadne od Veľkej pyramídy sa rozprestiera Rachefov pyramídový komplex. Dominantnou oblasťou je tzv. Veľká sfinga, ktorá vzbudzuje všeobecnú zvedavosť. Je dodnes záhadou, kým a hlavne prečo bola postavená. Je nazývaná strážcom pahorku a bola vytesaná do jedného kusu vápenca. Sfinga je 60 metrov dlhá a 20 metrov široká. Podľa najrozšírenejších výkladov predstavovala faraóna Rachefa alebo boha Hatrmachise. Tretia a najmenšia pyramída v Gíze je pyramída kráľa Menkaureho s výškou 66,45 metrov. Rovnako ako u ostatných pyramíd bolo pre jadro použitý vápenec z neďalekých dolov.

Luxor

Jedno z najnavštevovanejších miest vďaka množstvu pamiatok z obdobia starovekého Egypta. Leží asi 700 km južne od Káhiry a je najväčším turistickým centrom Egypta. Býva nazývaný mestom palácov. Amonov chrám v Luxoru stojí priamo na brehu Nílu. Navštívte tunajšie Múzeum Luxor, kde sú umiestnené exponáty z obdobia vlády Achnatona, ktorý sa ako jediný odvážil "zamietnuť" panteon bohov a za štátne náboženstvo prehlásil uctievanie len jedného boha Atóna. Údolie kráľov je tajomným a magickým miestom, ktoré sa stalo miestom odpočinku panovníkov 18. a 20. dynastie. Nachádza sa tu 25 kráľovských hrobov a ďalej 37 hrobov vysokých hodnostárov. Pochovaní sú tu napr. faraoni Seti I., Tut-ench-Amun (Tutanchamon), Ramess II. alebo Thutmose I. Neďaleko odtiaľ sa nachádza i Údolie kráľovien, kde bolo doteraz objavených 70 kráľovien, princov a princezien, z 18. až 20. dynastie. K najzaujímavejším patrí hrobka kráľovny Nefertari.

Asuán

Pokojné mesto na juhu Egypta, odkiaľ môžete podniknúť výlety do Abu Simbel, ktorý stojí na brehu Násirovho jazera, na ostrovy Elefantina a Philae alebo na Asuánsku priehradu. V Asuáne stojí aj hotel postavený vo viktoriánskom štýle z r. 1889, kde bývala Agatha Christie i princezná Diana.

Mesto Asuán má v súčasnej dobe asi 150.000 obyvateľov. Navštíviť tu môžete slávny trh s kvalitným korením alebo nádhernou botanickou záhradou so zbierkou tropických a subtropických rastlín na Kitchenerovom ostrove. Na Níle sa nachádzajú plávajúce turistické hotely, i drobné tradičné felúky s bielymi plachtami. Urobte si výlet na slávne Asuánske priehrady. Prvá z nich sa nachádza pod súčasnou hrádzou. Druhá tzv. nová priehrada Sadd el Ali, premenovaná "Násirovo jazero", je dnes štvrtou najväčšou priehradou na svete a siaha až na územie Sudánu. Zaujímavosťou je, že okolie priehrady je zasolené, takže sa tu nedá nič pestovať. 

LETOVISKÁ - HURGHADA

Hurghada

Hurghada je tradičnou dovolenkovou destináciou. Kedysi malá a izolovaná rybárska dedinka situovaná na hranici púšte a mora dnes lemuje africké pobrežie Červeného mora v dĺžke takmer 50 km, pričom pozdĺž morského pobrežia stále vyrastajú nové hotely a nádherné hotelové komplexy. Samotné letovisko je dnes rozdelené do viacerých častí. Dahar – pôvodná časť Hurghady sa stále snaží zachovať si svoj pôvodný ráz, ktorého čaro objavíte počas návštevy tradičných egyptských bazárov, kde si svoj vysnívaný suvenír musíte zaslúžiť tvrdým zjednávaním. V tejto časti nájdete napríklad náš hotel Empire spolu s jeho sesterským hotelom Empire Beach. Sakkala – je hlavné turistické a obchodné centrum začínajúce pri hoteloch Bella Vista, Waves Resort a Sea Gull a končiace zhruba pri prístave, ktorého hlavnú triedu lemujú okrem hotelov aj kaviarne, bary, diskotéky a neodmysliteľné obchody so suvenírmi: papyrusom, voňavkami, výrobkami z kože, oblečením. Južná časť – tvoria ju hotely lemujúce pobrežie Červeného mora. V okolí hotela Sindbad Aqua Park je vybudovaná nádherná promenáda, ktorá vás zláka k podvečerným prechádzkam, návštevám obchodných centier či posedeniam pri čerstvom mangovom džúse alebo šálke pravej arabskej kávy.

Rastúci záujem o celoročnú dovolenku v týchto miestach vyvolal rozvoj výstavby nových hotelových komplexov, ktoré postupne obsadzujú atraktívne miesta na pobreží často až niekoľko desiatok kilometrov na juh od pôvodnej rybárskej osady, ktorá dala letovisku meno. Výhodou Hurghady sú piesočnaté pláže, blízkosť atraktívnych podmorských koralových útesov, ako aj samotná poloha strediska, ktoré je východiskovým bodom aj pre výlety do 500 km vzdialeného hlavného mesta Káhiry, či bližšieho Luxoru s ich lákadlami v podobe monumentálnych staroegyptských pamiatok: pyramíd v Gíze a Sakkare, chrámov v Karnaku a Luxore, pohrebísk v Udolí kráľov a kráľovien v západných Thébach. Okrem výletov za históriou ponúka Hurghada aj plavby na blízke ostrovčeky (najznámejší je ostrov Giftun) za neopakovateľným svetom koralových útesov. Hurghada je známa aj vďaka svojim veľmi dobrým podmienkam na windsurfing.

Makadi Bay

Menšie, zato čoraz obľúbenejšie strediská nachádzajúce sa južne od známejšej a rušnejšej Hurghady. Sú symbolom pokojne strávenej dovolenky. Kvalitné 4* a 5* hotely, respektíve hotelové rezorty ponúkajú svojim oddychujúcim hosťom naozaj pestrú paletu komplexných služieb a príjemný oddych v tesnej blízkosti osviežujúcich vĺn Červeného mora.

Krásny, dlhý záliv Makadi Bay leží cca. 30 km južne od Hurghady a je absolútnou nutnosťou pre priaznivcov slnka a vody. Okrem atraktívnych hotelových zariadení, obchodov so suvenírmi a reštaurácií tu nájdete veľmi dlhé piesočnaté pláže s krištáľovo čistou vodou a pobrežnými koralovými záhradami. Zvláštnu atmosféru zálivu Makadi Bay tvoria protiklady: na jednej strane Východná púšť, ktorá začína hneď za hotelmi Makadi Bay a na druhej strane žiarivo modré more. 

El Gouna

22 km severne od Hurghady vzniklo v posledných rokoch lagúnovo založené, sofistikované letovisko El Gouna, je považované za egyptské Benátky. Okolo lagún sú rozmiestnené luxusné hotely v arabskom štýle. Celé letovisko pôsobí veľmi čistým a pokojným dojmom. Pripomína kúpeľné mesto. 10 km dlhá piesková pláž, obklopená tyrkysovými lagúnami, to je dovolenkové miesto na príjemný relax. Či už sa chcete potápať, šnorchlovať, jazdiť na vodných lyžiach, vyskúšať jachting, windsurfing, kiting, hrať golf, tenis alebo volejbal, alebo sa uvoľniť pri jazde na ťave alebo na koni, určite tu nájdete tú správnu ponuku.

Soma Bay

Stredisko Soma Bay aj vynikajúce podmienky pre vodné športy, predovšetkým windsurfing a kitesurfing. V objatí púštnych hôr z jednej a Červeného mora z druhej strany nájdete príjemný oddych, pričom v letoviskách nechýbajú tradičné obchodíky. Obe letoviská sa pýšia aj jedinečnou východiskovou polohu pre návštevu starovekého Luxoru a jeho nádherných pamiatok.

Sahl Hasheesh

V jednom z najkrajších zálivov Červeného mora, len 20 km od Hurghady sa nachádza Sahl Hasheesh. V 12 km dlhom zálive s nádhernými piesočnatými plážami bol vytvorený nový “Hot Spot” absolútnych superlatívov. Infraštruktúra rezortu je úplne hotová, otvorenie prvých hotelov prebehlo v prvej polovici roku 2007. Rozprávkové hotely, luxusné apartmány, nové “staré mesto” s kúzlom tisíc a jednej noci, nezabudnuteľné potápačské oblasti, golfové ihriská, ako aj prístav, ktorý na celom svete nemá páru, vďaka tomu všetkému sa Sahl Hasheesh už čoskoro stane jednou z najexkluzívnejších prímorských adries.

LETOVISKÁ - SHARM EL SHEIKH

Šinajský poloostrov

Poloostrov rozkladajúci sa medzi Akabským a Suezkým zálivom je najznámejším a zároveň najokúzľujúcejším miestom našej planéty. Ako prirodzený most medzi Áziou a Afrikou bol Sinaj oddávna dôležitou obchodnou a vojenskou cestou, zatiaľ čo jeho južná časť bola vďaka prírodnému bohatstvu vytúženým cieľom pre mnohých dobyvateľov. Pre faraónsky Egypt bol Sinaj dôležitým zdrojom medi, tyrkysu a polodrahokamov, ale predovšetkým bol bránou k výbojom do vonkajšieho sveta a v krízových obdobiach vítanou nepriechodnou púštnou hranicou. Náleziská tyrkysu a medené bane sú už dávno vyčerpané, no naftové polia, ktoré sa tu nachádzajú, majú stále dôležitý význam. K najznámejším letoviskám patria Sharm el Sheikh, Dahab Nuweiba a Taba. Jedinečné miesta tohto polostrova sú chránené ako národné parky a rezervácie. Oblasť Sinajského polostrova a jeho strediská sú vyhľadávané predovšetkým ako ideálne potápačské lokality, keďže nádherné koralové útesy sa tu častokrát nachádzajú takmer „pred dverami hotelov.“

Sharm El Sheikh

Na južnom cípe Sinajského polostrova, medzi Suezským zálivom a Akabským zálivom, sa nachádza Sharm El Sheikh, veľmi dobre udržiavané a exkluzívne prímorské letovisko. Výnimočne pekné hotely a reštaurácie v Sharm El Sheikh sa nachádzajú v zálive Na´ama Bay, severne od neho sa nachádza luxusná obytná štvrť. Letovisko je preslávené svojimi pobrežnými koralovými útesmi, ktoré patria k najkrajším a najrozmanitejším na celom svete. Viac než 100 rôznych druhov koralov a jedinečná hojnosť rýb charakterizujú široký lem útesov.

Moderné turistické centrum začalo byť masívne budované po navrátení Sinaja pod egyptskú zvrchovanosť v dôsledku izraelsko-egyptských mierových dohôd z Camp Davidu v roku 1978. Od druhej polovice 80-tych rokov sú v susedstve prírodnej rezervácie Ras Mohamed budované ideálne podmienky pre turistov, ktorí túžia obdivovať nielen drsnú krásu tunajšej prírody, ale najmä neopakovateľné bohatstvo podmorského života. Vo vzdialenosti niekoľko málo metrov od morského brehu sa ťahá takmer nepretržite v dĺžke 80 km smerom od Akabskeho zálivu nádherný koralový útes. Jeho rozsah a bohatstvo môžete porovnávať s ďalšími najznámejšími potápačskými lokalitami na svete. Mnohé hotely v lokalitách ako Shark‘s Bay, Ras Um el Sid, Turtle Bay a pod., majú priamy prístup k okraju koralového útesu a umožňujú tak aj priemerným plavcom spoznať neskutočné bohatstvo podmorského sveta. Doporučujeme preto vhodnú obuv do vody, nutnú pre pohyb v mori medzi voľne rastúcimi koralmi! Sharm el Sheikh je ideálnym miestom, kde začať s potápaním. Prirodzeným centrom letoviska je v posledných rokoch pláž Naama Bay, kde je vybudované rozsiahle moderné turistické centrum s pobrežnou promenádou, ktorej návštevu v podvečer alebo kedykoľvek počas noci, možno doporučiť každému návštevníkovi. Spája predstavy o aktívnej večernej zábave s možnosťou skúsiť tradičné dohadovanie v miestnych obchodíkoch.

Naama Bay

Naama Bay sa rozkladá na južnom pobreží Sinajského polostrova. Moderné letovisko spadá do oblasti Sharm El Sheikhu, od ktorého je vzdialené asi 5 km smerom na sever. Toto rozsiahle turistické centrum s nádhernou pobrežnou promenádou je vyhľadávané najmä kvôli ideálnym podmienkam pre potápanie a windsurfing. V Naama Bay je krásna zátoka, ponúkajúca prekrásne piesočnaté pláže, moderné hotely a skoro všetko, čo si môžte priať pre strávenie krásnej dovolenky. Pláže majú väčšinou pozvoľný vstup do mora, sú tak vhodné pre rodiny s malými deťmi a pre neplavcov. Na miestnych plážach si môžete vyskúšať množstvo rôznych plážových i vodných športov, ako napríklad windsurfing, plachtenie, vodné lyžovanie či športové rybárčenie. Z letoviska Naama Bay sa ponúka veľa zaujímavých výletov po okolí či celodenné výlety po Sinajskom polostrove.

Nezabudnuteľný je napríklad nočný výstup na Mojžišovu horu, ktorá je s výškou 2285 m nad morom najvyššou horou Sinaja. Z jej vrcholu si potom môžete vychutnať jedinečný východ slnka. Medzi Mojžišovou horou a Horou sv. Kataríny sa nachádza ešte starobylý kláštor sv. Kataríny. Kláštorný kostol tu nechala vystavať v roku 330 cisárovná Helena, ktorá bola nadšenou propagátorkou kresťanstva. Kláštor ukrýva justiniánsku baziliku, ktorá opatruje veľmi cenené byzantské mozaiky z 6. storočia. Obľúbený je aj výlet do Luxoru, Jeruzalema, morského národného parku Ras Mohamed, na Titan Island alebo do hlavného mesta Káhiry.

Ras Mohammed Národný Park

Ras Mohammed sa nachádza asi 20 km od Sharm el Sheiku a 446 km od Káhiry. Prvý krát bola oblasť chránená po Šesťdňovej vojne, keď bola pod kontrolou Izraela. Keď sa stala súčasťou Egypta, prestala byť chránená a bol tu napríklad prevádzkovaný lov rýb dynamitom. Na Egypt bol vyvíjaný medzinárodný nátlak, aby začal opäť oblasť chrániť, k čomu koncom sedemdesiatych rokov došlo. Parkom je oblasť od roku 1983. Leží na najjužnejšom cípe Sinajského poloostrova s panoramatickým výhľadom na Suezský a Akabský záliv. Rozmanitosť pobrežia, koralové útesy a podmorský ekosystém sú medzinárodne uznávané ako jedny z najlepších na svete a tvoria len malú časť tunajšej krásy. Nájdete tu aj hory, údolia, štrkové pláne, piesočné duny, mangrovníky, pozorovateľňu žralokov a výhľad na oba zálivy. Pod morom žije viac ako 1500 morských tvorov a koralových útesov, ku ktorým sa chodia potápať a šnorchľovať ticíce turistov z celého sveta.

Prírodná rezervácia Nabq Bay

Nabq takmer susedí so strediskom Sharm el Sheikh, je to výborné miesto pre šnorchľovanie a potápanie. Táto chránená oblasť leží na pobreží severne od Sharm El Sheikhu a rozprestiera sa na rozlohe približne 600 km². Patria k nej oblasti na súši ale aj v mori, čím poskytuje domov neuveriteľnému množstvu rôznych živočíchov a rastlín. Prežíva tu 134 druhov rastlín, z ktorých 6 sa nachádza iba v tejto oblasti a tiež významné množstvo kríkov Arak. Gazely, núbijské kozorožce, damany a rozne druhy cicavcov obývajú okolité púšte. Volavky, morské orly a iné vtáctvo udržiava svoju populáciu okolo mangrovníkov.