""

 
 • Seher Kumköy Star Resort&SPA

  EUR/osoba/7 nocí 665 EUR

  ULTRA ALL INCLUSIVE
  17.06.2022
 • Diamond Premium Hotel & Spa

  EUR/osoba/7 nocí 671 EUR

  ULTRA ALL INCLUSIVE
  17.06.2022
 • Fun&Sun Family Life

  EUR/osoba/7 nocí 680 EUR

  ULTRA ALL INCLUSIVE
  17.06.2022
 • Seven Seas Hotel Life

  EUR/osoba/7 nocí 890 EUR

  ULTRA ALL INCLUSIVE
  17.06.2022
 • Nerton Hotel

  EUR/osoba/7 nocí 706 EUR

  ALL INCLUSIVE
  17.06.2022
 • Side Royal Palace Hotel & Spa

  EUR/osoba/7 nocí 710 EUR

  ULTRA ALL INCLUSIVE
  17.06.2022
 • Bosphorus Sorgun Hotel

  EUR/osoba/7 nocí 750 EUR

  ALL INCLUSIVE
  17.06.2022
 • Haydarpasha Palace

  EUR/osoba/7 nocí 767 EUR

  ULTRA ALL INCLUSIVE
  17.06.2022
 • Oz Hotels SUI Resort Hotel

  EUR/osoba/7 nocí 789 EUR

  ALL INCLUSIVE
  17.06.2022
 • Delphin Botanik Platinum

  EUR/osoba/7 nocí 834 EUR

  ALL INCLUSIVE
  17.06.2022
 • Adam & Eve

  EUR/osoba/7 nocí 1 116 EUR

  ULTRA ALL INCLUSIVE
  17.06.2022
 • Granada Luxury Okurcalar

  EUR/osoba/7 nocí 831 EUR

  ULTRA ALL INCLUSIVE
  17.06.2022
!!!!!!!!!!!!! VÝHODNÉ PONUKY !!!!!!!!!!!!! !!! (ZÁKLADNÁ CENA PRE 2 OSOBY) !!!
Od
Krajina Dátum Deň Cena

KULTÚRA A NÁBOŽENSTVO 

 

Kultúra

Turecké zvyky a tradície prechádzajú z generácie na generáciu a sú začlenené do súčasného života. Významnú úlohu v nich zohráva klimatické, geografické a etnické pozadie, ale mnoho zvykov má pôvod v islame a ostali nedotknuté počas stáročí. Moderná história Turecka sa začína písať v dvadsiatych rokoch minulého storočia, keď Mustafa Kemal Atatürk založil republiku a oddelil náboženstvo od štátu. Národný hrdina, ktorého podobizeň je na každej bankovke zariadil, že odvtedy už nie je možné o Turecku tvrdiť, že je to moslimská krajina, aj keď sa k islamu hlási skoro 99% obyvateľstva. Preto jednou z najčastejších urážok, ktroré domáci nedokážu prehryznúť je, keď ich turisti označujú ako Islamistov či Arabov.

 

Úradný jazyk

Turečtina je úradným jazykom v Turecku a na Cypre. Celosvetovo má turečtinu ako materinský jazyk viac ako 61 miliónov ľudí a z toho 52 miliónov žije v Turecku.

 

Vodná fajka a turecká káva

Rovnako ako káva je aj vodná fajka v Turecku úplnou inštitúciou a výrazom orientálnej kultúry, je jednoducho súčasťou obrazu tureckej kultúry. V obľube ju majú nie len domáci, ale aj turisti. Turecká riviéra ponúka mnohé nové a pôvabné reštaurácie s kaviarňami a vodnými fajkami, kde sa stretávajú priatelia a rodiny, aby si prediskutovali udalosti dňa nad šálkou tradičnej tureckej kávy alebo čaju.

 

Náboženstvo

Deväťdesiatosem percent Turkov sú moslimovia, hlásia sa teda k islámu, ktorý vo všetkých podobách ovplyvňuje mnoho oblastí súkromného i verejného života. Na druhej strane je však islám v Turecku podľa ústavy čisto súkromnou záležitosťou a neprejavuje sa tak netolerantne ako v mnohých ďaľších krajinách Blízkeho východu. Arabské slovo „islam“ znamená jednoducho „odovzdanie sa“ a je odvodené od slova znamenajúceho „pokoj, mier“ a život zameraný na mier, milosť a odpúšťanie. V náboženskom kontexte znamená úplné odovzdanie sa Božej vôli. Islám je prísne monoteistickým náboženstvom, ktoré založil Muhammád, považovaný za Proroka – po Mojžišovi a Ježišovi Kristovi – a ktorému sa Boh (arabsky Allah) zjavil prostredníctvom archanjela Gabriela. Okrem toho je islám „knižným náboženstvom“, ktoré vychádza zo svätých textov vybraných Muhammadovým kázaním. Tieto texty, označované ako korán (arabsky predčítavanie), formuluje kvetnatým arabským jazykom známu božiu požiadavku, aby bol človek poslušný. V koráne je zakotvený i mravný kódex arabského sveta. Moslimovia sa modlia päťkrát denne smerom k Mekke (pred východom slnka, napoludnie, popoludní, pri západe slnka a dve hodiny po západe slnka) a v piatok napoludnie sa koná spoločná modlitba veriacich v mešite. Povinná almužna (zakát) sa odovzdáva na podporu nemajetných a potrebných ľudí. Pôst v mesiaci ramadánu (turecky ramazan): v čase od úsvitu do západu slnka nemôžu moslimovia jesť, piť, fajčiť, čuchať ľubovoľné vône a mať pohlavný styk. Púť do Mekky (hac), ktorú musí každý absolvovať aspoň raz za život.

Mešity nájdeme aj v najmenších dedinkách, slúžia každodenným modlitbám. Ako cami sa označuje veľká mešita, kde sa popri obvyklých modlitbách odohráva tiež piatkové čítanie modlitieb a kázaní. Cami má nádvorie (haram) s fontánou (sadirvan), určenou k rituálnemu umývaniu pred modlitbou. V modlitebni nájdeme modlitebný výklenok (mihráb), ktorý je vždy umiestnený smerom ku stene, kde ukazuje smer k Mekke (kibla). Vedľa stojí kazatelňa (mimber), odkiaľ sa prednáša piatkové kázanie. Mešity sú často obklopené vedľajšími budovami, ako napr. školou koránu (medresou). Pri návšteve mešity si musíme vyzuť obuv pri vchode, ženy by mali mať na hlave šatku a zakryté ramená.

 

Vzdelávanie

Turecký školský systém zahŕňa osem rokov povinnej školskej dochádzky na základnej škole, nadväzujúce stredná škola trvá tri roky. Školy sú štátne ale existujú aj súkromné. Študenti v poslednom ročníku strednej školy berú štúdium veľmi vážne, lebo ich záverečné skúšky rozhodnú o ich prijatie na univerzitu.