""

 
 • Side Royal Palace Hotel & Spa

  EUR/osoba/7 nocí 727 EUR

  ULTRA ALL INCLUSIVE
  17.06.2022
 • Side Royal Style Hotel

  EUR/osoba/7 nocí 739 EUR

  ULTRA ALL INCLUSIVE
  17.06.2022
 • Turquoise Hotel

  EUR/osoba/7 nocí 930 EUR

  ULTRA ALL INCLUSIVE
  17.06.2022
 • Liu Resort

  EUR/osoba/7 nocí 1 001 EUR

  ULTRA ALL INCLUSIVE
  17.06.2022
 • Alibey Resort Side

  EUR/osoba/7 nocí 1 175 EUR

  ALL INCLUSIVE
  17.06.2022
 • Adalya Elite Lara

  EUR/osoba/7 nocí 1 021 EUR

  ULTRA ALL INCLUSIVE
  17.06.2022
 • Royal Seginus

  EUR/osoba/7 nocí 1 060 EUR

  ULTRA ALL INCLUSIVE
  17.06.2022
 • Sherwood Exclusive Kemer

  EUR/osoba/7 nocí 1 059 EUR

  ULTRA ALL INCLUSIVE
  17.06.2022
 • Spice Hotel & Spa

  EUR/osoba/7 nocí 1 037 EUR

  ULTRA ALL INCLUSIVE
  17.06.2022
 • Adam & Eve

  EUR/osoba/7 nocí 1 159 EUR

  ULTRA ALL INCLUSIVE
  17.06.2022
 • Sueno Hotels Deluxe Belek

  EUR/osoba/7 nocí 1 523 EUR

  ULTRA ALL INCLUSIVE
  17.06.2022
 • Haydarpasha Palace

  EUR/osoba/7 nocí 758 EUR

  ULTRA ALL INCLUSIVE
  17.06.2022
 • Royal Taj Mahal

  EUR/osoba/7 nocí 1 023 EUR

  ULTRA ALL INCLUSIVE
  17.06.2022
 • Royal Alhambra Palace

  EUR/osoba/7 nocí 1 023 EUR

  ULTRA ALL INCLUSIVE
  17.06.2022
 • Adalya Ocean Deluxe

  EUR/osoba/7 nocí 971 EUR

  ULTRA ALL INCLUSIVE
  17.06.2022
!!!!!!!!!!!!! VÝHODNÉ PONUKY !!!!!!!!!!!!! !!! (ZÁKLADNÁ CENA PRE 2 OSOBY) !!!
Od
Krajina Dátum Deň Cena

KULTÚRA A NÁBOŽENSTVO 

 

Kultúra

Turecké zvyky a tradície prechádzajú z generácie na generáciu a sú začlenené do súčasného života. Významnú úlohu v nich zohráva klimatické, geografické a etnické pozadie, ale mnoho zvykov má pôvod v islame a ostali nedotknuté počas stáročí. Moderná história Turecka sa začína písať v dvadsiatych rokoch minulého storočia, keď Mustafa Kemal Atatürk založil republiku a oddelil náboženstvo od štátu. Národný hrdina, ktorého podobizeň je na každej bankovke zariadil, že odvtedy už nie je možné o Turecku tvrdiť, že je to moslimská krajina, aj keď sa k islamu hlási skoro 99% obyvateľstva. Preto jednou z najčastejších urážok, ktroré domáci nedokážu prehryznúť je, keď ich turisti označujú ako Islamistov či Arabov.

 

Úradný jazyk

Turečtina je úradným jazykom v Turecku a na Cypre. Celosvetovo má turečtinu ako materinský jazyk viac ako 61 miliónov ľudí a z toho 52 miliónov žije v Turecku.

 

Vodná fajka a turecká káva

Rovnako ako káva je aj vodná fajka v Turecku úplnou inštitúciou a výrazom orientálnej kultúry, je jednoducho súčasťou obrazu tureckej kultúry. V obľube ju majú nie len domáci, ale aj turisti. Turecká riviéra ponúka mnohé nové a pôvabné reštaurácie s kaviarňami a vodnými fajkami, kde sa stretávajú priatelia a rodiny, aby si prediskutovali udalosti dňa nad šálkou tradičnej tureckej kávy alebo čaju.

 

Náboženstvo

Deväťdesiatosem percent Turkov sú moslimovia, hlásia sa teda k islámu, ktorý vo všetkých podobách ovplyvňuje mnoho oblastí súkromného i verejného života. Na druhej strane je však islám v Turecku podľa ústavy čisto súkromnou záležitosťou a neprejavuje sa tak netolerantne ako v mnohých ďaľších krajinách Blízkeho východu. Arabské slovo „islam“ znamená jednoducho „odovzdanie sa“ a je odvodené od slova znamenajúceho „pokoj, mier“ a život zameraný na mier, milosť a odpúšťanie. V náboženskom kontexte znamená úplné odovzdanie sa Božej vôli. Islám je prísne monoteistickým náboženstvom, ktoré založil Muhammád, považovaný za Proroka – po Mojžišovi a Ježišovi Kristovi – a ktorému sa Boh (arabsky Allah) zjavil prostredníctvom archanjela Gabriela. Okrem toho je islám „knižným náboženstvom“, ktoré vychádza zo svätých textov vybraných Muhammadovým kázaním. Tieto texty, označované ako korán (arabsky predčítavanie), formuluje kvetnatým arabským jazykom známu božiu požiadavku, aby bol človek poslušný. V koráne je zakotvený i mravný kódex arabského sveta. Moslimovia sa modlia päťkrát denne smerom k Mekke (pred východom slnka, napoludnie, popoludní, pri západe slnka a dve hodiny po západe slnka) a v piatok napoludnie sa koná spoločná modlitba veriacich v mešite. Povinná almužna (zakát) sa odovzdáva na podporu nemajetných a potrebných ľudí. Pôst v mesiaci ramadánu (turecky ramazan): v čase od úsvitu do západu slnka nemôžu moslimovia jesť, piť, fajčiť, čuchať ľubovoľné vône a mať pohlavný styk. Púť do Mekky (hac), ktorú musí každý absolvovať aspoň raz za život.

Mešity nájdeme aj v najmenších dedinkách, slúžia každodenným modlitbám. Ako cami sa označuje veľká mešita, kde sa popri obvyklých modlitbách odohráva tiež piatkové čítanie modlitieb a kázaní. Cami má nádvorie (haram) s fontánou (sadirvan), určenou k rituálnemu umývaniu pred modlitbou. V modlitebni nájdeme modlitebný výklenok (mihráb), ktorý je vždy umiestnený smerom ku stene, kde ukazuje smer k Mekke (kibla). Vedľa stojí kazatelňa (mimber), odkiaľ sa prednáša piatkové kázanie. Mešity sú často obklopené vedľajšími budovami, ako napr. školou koránu (medresou). Pri návšteve mešity si musíme vyzuť obuv pri vchode, ženy by mali mať na hlave šatku a zakryté ramená.

 

Vzdelávanie

Turecký školský systém zahŕňa osem rokov povinnej školskej dochádzky na základnej škole, nadväzujúce stredná škola trvá tri roky. Školy sú štátne ale existujú aj súkromné. Študenti v poslednom ročníku strednej školy berú štúdium veľmi vážne, lebo ich záverečné skúšky rozhodnú o ich prijatie na univerzitu.