""

 

Kultúra

Egypt ponúka veľké množstvo kultúrnych highlightov. Bývalá krajina faraónov ponúka mnohé  kultúrne pamiatky staroveku, ku ktorým patria nielen pyramídy, ale aj rôzne ďalšie veľkolepé sochy a hroby. Niektoré z týchto jedinečných stavieb boli vyhlásené za svetové kultúrne dedičstvo UNESCO. Egypťania si svoju kultúru veľmi vážia a vďaka jej zachovávaniu navštívia Egypt tisícky ľudí ročne. Okrem krásnych hotelov, ktoré sú určené pre dovolenkárov ponúka Egypt pyramídy, sfingu, ale aj množstvo chrámov či zachovalých ulíc starých miest.

Egyptská kultúra siaha do doby staršej ako šesť tisíc rokov. Staroveký Egypt patril medzi najstaršie civilizácie a po celé tisícročia si svoju kultúru, ktorá ovplyvnila mnohé kultúry v krajinách Európy, Afriky a stredného východu, udržal. Po ére faraónov sa Egypt dostal pod vplyv helenistickej, kresťanskej a neskôr islamskej kultúry. V dnešnej dobe je mnoho aspektov staroegyptskej kultúry prepojených s novšími prvkami obsahujúcimi vplyv západnej kultúry, ktorá je už sama o sebe ovplyvnená staroegyptskú kultúrou.

Hlavné mesto Egypta, Káhira, je najväčším mestom Afriky a po celé stáročia bolo centrom vzdelania, kultúry a obchodu. Egypt sa tiež pýši najvyšším počtom laureátov Nobelovej ceny z celej Afriky a arabského sveta. Niektorí egyptskí politici boli alebo sú v čele významných medzinárodných organizácií. Medzi ne napríklad patrí Butrus Butrus-Gjali, bývalý generálny tajomník OSN, či Muhammad Baradej, bývalý generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu a držiteľ Nobelovej ceny mieru. Egypt má tiež veľký vplyv v arabsky hovoriacich krajinách. Moderná arabská kultúra je silne ovplyvnená egyptskú literatúrou, hudbou a kinematografiou.

Náboženstvo

Štátnym náboženstvom je islam, 90 % obyvateľov sa hlási k sunnitským moslimom, 10 % obyvateľstva tvoria kresťania. Egypt je však krajinou veľmi tolerantnou, ktorá uznáva slobodu myslenia a náboženstva. V Egypte má každý občan zapísané svoje vyznanie v občianskom preukaze, pričom je možné hlásiť sa len k jednému z troch spomínaných náboženstiev. Väčšinou sa presvedčenie dedí z rodiny na rodinu. V praxi je teoreticky možné konvertovať, no ako tvrdia samotní Egypťania, prepis vierovyznania je natoľko zložitý, že vačšina ľudí to na papieroch nerieši a veria čomu chcú. Ramadán (mesiac pôstu) je v islame posvätným časom. Pôst začína pri východe slnka a končí jeho západom. Ramadán je každý rok, tak ako Veľká noc, v inom čase. Počas Ramadánu je možné, že budú podľa úradných predpisov zatvorené niektoré pamätihodnosti, alebo nastanú zmeny programového priebehu poznávacích zájazdov.

Manethó kedysi vo svojom slávnom diele Aegyptica o Egypťanoch povedal, že sú najzbožnejší národ na svete. Dá sa povedať, ze táto vlastnosť spolu s úctou k tradíciám im ostala až do dnes. Dnes už bohoslužby niesú vykonávané v ohromných chrámoch, ale v mešitách a kostoloch po celom Egypte. Niektoré mešity boli vybudované na miestach bývalých chrámov, vďaka čomu sa mnohí veriaci modlia na rovnakých posvätných miestach, ako ich starovekí predkovia.