Egypt je plný neobyčajných a mnohokrát naozaj monumentálnych pamiatok, čo je taktiež dôvodom, prečo je táto krajina obľúbeným cieľom turistov z celého sveta. Krajina je známa predovšetkým vďaka starovekej civilizácii a niekoľkým monumentom, ako sú napríklad pyramídy v Gize, Veľká sfinga, mesto Luxor na juhu krajiny, Údolie kráľov. V poslednej dobre jazdia turisti do Egypta i za klasickými pobytmi pri mori. Dovolenka v Egypte ponúka pre každého návštevníka neobmedzené možnosti k peknému pobytu – nádherné piesočnaté pláže, prekrásne a teplé more, mnoho cieľov k poznávaniu, výlety, kvalitné hotely. Ak chcete mať dovolenku nezabudnuteľných zážitkov, tak Egypt je pre Vás tým pravým miestom. Dovolenka v Egypte je vhodná pre celú rodinu. Najmenší sa vyšantia v nádhernom a teplom Červenom mori, ktoré je plné pestrofarebných rýb a koralov, je skutočný raj pre potápanie. Pobrežie je lemované nádhernými piesočnými plážami, ktoré umožňujú pozvoľný vstup do vody. Cestovatelia si pochutnajú na miestnych špecialitách. Niektorí budú odhaľovať po stáročia skrývaná tajomstvo Egypta vrátane najzaujímavejších pamiatok a môžu vyraziť na výlet priamo do Luxoru. 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIEEgypt_026.jpg

ROZLOHA: 1.001.450 km2

POČET OBYVATEĽOV: cca. 102 300 000 ( rok 2020)

HLAVNÉ MESTO: Kahira

ÚRADNÝ JAZYK: Arabčina - egyptská hovorová arabčina, pri oficiálnych príležitostiach sa používa klasická arabčina. Znalosť angličtiny je pomerne rozšírená.

ČASOVÝ POSUN: Egypt leží v časovom pásme, ktoré je o jednu hodinu dopredu oproti Slovenskej Republike. V roku 2011 došlo k trvalému zrušeniu letného času. V praxi to znamená, že v lete (teda v období od konca marca do konca októbra) je tu rovnaký čas ako u nás. Ak budete do Egypta cestovať v zime, mali by ste si čas na svojich hodinkách či mobilných telefónoch posunúť o hodinu dopredu.

MENA: Egyptskou menou je egyptská libra (L.E./EGP, v arabčine giné). Peniaze si je možné  vymeniť priamo na letisku alebo v hoteloch. Tu sú ale kurzy väčšinou menej výhodné ako v bankách.

PODNEBIE: V Egypte panuje púštne podnebie, pre ktoré sú typické pomerne veľké teplotné rozdiely medzi dňom a nocou. Takmer po celý rok je horúco a sucho. Inak je tomu len v zimných mesiacoch. V decembri, januári a februári býva celkom chladno a veterno. Priemerné teploty v zime sa síce držia na 20-25°C, ale bežne sa stáva, že nočné teploty v okolí Káhiry klesajú až na 8 °C. Priemerná ročná teplota je 22,5°C. V lete teploty presahujú 40°C a v niektorých južných, predovšetkým púštnych oblastiach aj 50 °C. More je po celý rok teplé, ani v zimných mesiacoch jeho teplota neklesá pod 20 °C. Ročný priemer zrážok je 2,5-5 cm ročne. V niektorých oblastiach Egypta neprší vôbec, napríklad na juhu je zrážkový priemer asi 10 mm za päť rokov a v niektorých púštnych oblastiach niekedy neprší aj viac ako 15 rokov. Naopak najviac dažďa si užijú obyvatelia severného pobrežia. Dosť nepríjemným javom je suchý a prašný vietor chamsín, ktorý vanie od Západnej púšte. Stretnúť sa s ním môžete v marci a v apríli. Keď sa obloha naplní týmto piesočným prachom, nič a nikto nemá šancu uniknúť.

OČKOVANIE: Pre pobyt v Egypte sa nevyžaduje žiadne povinné očkovanie. Svetová zdravotnícka organizácia ale odporúča všetkým, ktorí cestujú do tejto oblasti dať sa zaočkovať proti žltačke typu A, B, brušnému týfusu, tetanu a detskej obrne.

CESTOVNÝ PAS A VÍZUM: Občania Slovenskej republiky potrebujú pre vstup na egyptské územie cestovný pas s minimálne polročnou platnosťou.  Vízum je možné získať na letisku po prílete. Vízum vám bude nalepené do pasu a je platné len pre jeden vstup do krajiny s maximálnou dĺžkou pobytu jeden mesiac.

COLNÉ PREDPISY: Do Egypta sa nesmú dovážať potraviny, alkohol, drogy, pornografia a zbrane. Najmä za držanie či prevážanie drog môžu byť udelené veľmi vysoké sankcie. Z Egypta je zakázané vyvážať pamiatky a zlato v nespracovanej podobe. Ak si nebudete istí, čo môžete z krajiny vyviezť, informujte sa na mieste napr. u delegáta našej cestovnej kancelárie.

TELEFONOVANIE:

Medzinárodná predvoľba pri volaniach do Egyptu je +20 a na Slovensko +421Egypt_001.jpg

VEĽVYSLANECTVO SLOVENSKEJ REPUBLIKY V EGYPTE:

3, Adel Husein Rostom, P.O.BOX 450
11794 - Ramses Post Office Dokki,, Cairo, Egypt

Tel.: +20 233358240, +20233357544, +20233376901

Fax: +20 233355810

Mobil: +201222168227 .pohotovostný mobil po pracovnom čase a v dňoch pracovného pokoja

e-mail: emb.cairo@mzv.sk

ELEKTRINA: Elektrické napätie je spravidla 220 V, pokiaľ si však so sebou veziete napr. notebook, doporučujeme si radšej zakúpiť univerzálny adaptér pre striedavý prúd.  Do zásuviek je často potrebné tiež použiť adaptér, ktorý je však  dostať takmer všade.

BEZPEČNOSŤ: Vo veľkomestách rovnako ako na dedinách sa môžete pohybovať bezpečne 24 hodín denne. K prepadnutiu turistov tu takmer nikdy nedochádza, okrem vreckových krádeží v dave v turistických bazároch. Po atentátoch z roku 1997 v Luxore a Káhire boli bezpečnostné opatrenia predovšetkým pri turistických pamiatkach veľmi sprísnené. Takmer všetci Egypťania rozhodne odsudzujú násilie proti turistom. 

SPREPITNÉ: V reštauráciách a kaviarňach je bežné dávať sprepitné vo výške 10 až 15% z účtovanej ceny. Rovnako sa očakáva tzv. bakšiš po každej sebamenšej službe (podľa vlastného uváženia, v zásade však cca 5 - 10 L.E.), ktorý je v Egypte bežným javom, a ktorý tvorí podstatnú časť príjmu zamestnancov hotelov, reštaurácií a ostatných ľudí zamestnaných v službách. Treba si uvedomiť, že platy upratovačov alebo pracovníkov recepcie sú veľmi nízke, v priemere 250 L.E. - 750 L.E. za mesiac. Keďže cudzinci zaplatia za svoju dovolenku v tejto krajine oveľa viac, ako bežný Egypťan zarobí za jeden mesiac, sú automaticky považovaní za majetných, ktorých povinnosťou by malo byť pomôcť blížnemu v núdzi. Navyše, poskytnutie bakšišu sa prejaví na väčšej ochote hotelových zamestnancov vyjsť Vám v ústrety pri Vašich eventuálnych požiadavkách.

ZDRAVOTNÉ PROBLÉMY ALEBO „FARAÓNOVA POMSTA!“

Počas dovolenkového pobytu v Egypte sa najčastejšie vyskytujú žalúdočné ochorenia, ktoré sprevádzajú kŕče a hnačky, vyskytnúť sa môže aj vracanie a horúčka. Hnačka je najčastejším zdravotným problémom cestovateľov v zahraničí a v niektorých oblastiach sveta postihuje až 80 percent návštevníkov z mierneho klimatického pásma. Najvyššia pravdepodobnosť ochorenia je pri cestách do menej rozvinutých oblastí Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky, Egypt nevynímajúc. Hoci je často iba reakciou organizmu na náhlu zmenu klímy, stravovacích návykov a stres spojený s pobytom a cestovaním, dodržiavanie základných preventívnych opatrení má kľúčový význam v predchádzaní vážnejším hnačkám z infekčných príčin. Umývanie rúk pred každým jedlom a po návšteve toalety musí byť samozrejmosťou. Vyhladovaní do seba nehádžte mix všetkého, čo objavíte počas dňa na švédskych stoloch, divoké kombinácie jedla spravia svoje. Takisto nie je vhodné konzumovať prezreté ovocie a už vôbec Vám neodporúčame, aby ste rozhorúčení pili vychladené nápoje, ktoré Vám podchladia žalúdok a Vy zvyšok svojej dovolenky strávite namiesto na pláži na toalete. Tiež sa treba vyvarovať nadmernému vystavovaniu horúcim slnečným lúčom a pozor treba dávať na nastavenie klimatizácie. Optimálny rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou je 7 – 9 stupňov. Ak sa objavia prvé kŕče, najlepšie je zaobstarať si egyptské lieky: Antinal, Drotazide alebo Diax. Ich cena sa pohybuje cca od 10 L.E. do 20 L.E., a určite Vám pomôžu. Nezabudnite prijímať dostatočné množstvo tekutín (nealkoholických nápojov, najlepšie 3l vody denne), aby sa Váš organizmus nedehydroval. Pravidelná dezinfekcia z domu privezeným, aspoň 40% alkoholom, samozrejme s mierou, je tiež krôčikom k prevencii.

NOČNÝ ŽIVOT: Po západe slnka život v rušných egyptských letoviskách rozhodne nekončí. Nachádza sa tu veľké množstvo barov, nočných klubov a diskoték. Aj keď by to človek v moslimskej krajine nečakal, narazíte tu aj na mnoho kasín, ktoré sú sústredené najmä v Káhire. Stráviť pekný večer môžete však aj v niektorej z tunajších reštaurácií pri ochutnávaní miestnych špecialít, alebo si v kaviarni zafajčiť z vodnej fajky.

CENNOSTI: neberte si so sebou drahé šperky a iné cennosti, alebo ich aspoň ukladajte v izbovom či hotelovom trezore

FOTOGRFOVANIE, FILMOVANIE: Vo všeobecnosti platí zákaz fotenia vojenských objektov, mostov, prístavov, letísk a policajných hliadok. Rovnako je zakázané fotiť vnútrajšok staroegyptských pamiatok, preto Vás prosíme, aby ste rešpektovali miestne pravidlá, na ktoré Vás pri návšteve historických pamiatok upozornia naši delegáti, resp. miestni sprievodcovia. Všetkým by nám malo záležať na tom, aby odkaz staroegyptskej histórie pretrval aj ďalšie generácie, ktoré prídu po nás. Pokiaľ si chcete odfotografovať miestnych obyvateľov, napr. beduínov alebo moslimov pri modlitbe, je slušné požiadať ich o povolenie, a samozrejme nechať bakšišné.

INTERNET: Egyptské letoviská sú pomerne dobre vybavené veľkým počtom internetových kaviarní, kde sa cena pohybuje v priemere cca 10 L.E. / hodinu. V hoteloch je prístup na internet drahší a môžete sa stretnúť aj s pripojením prostredníctvom wi-fi, avšak táto služba býva málokedy dostupná zadarmo, väčšinou je spoplatnená a aj riadne predražená. Prístupové heslo na internet Vám poskytne recepcia.

DOPRAVA: Autobusová doprava je pomerne lacná a ceny sú porovnateľné s cenami v SR. V Hurghade je výhodné cestovať domácimi 8-12 miestnymi dodávkami, ktoré premávajú po celý deň aj od okrajových častí letovísk do centra a späť. Stačí sa postaviť na okraj chodníka, a keď uvidíte miestny minibus prichádzať, stačí mávnuť rukou. Vodičovi oznámite, kde chcete vystúpiť. Cena za jazdu je 1 – 3 L.E, platíte pri vystupovaní a peniaze treba mať nachystané podľa možností presne. Ak nastúpite do prázdneho minibusu, ten sa v okamihu môže zmeniť na taxík, čo znamená, že sa do cieľa svojej cesty dostanete rýchlo, bez zbytočného zastavovania, avšak zaplatiť budete musieť cca 20 L.E. a viac, podľa dohody so šoférom. V letoviskách Sharm el Sheikh alebo Taba zaplatíte za dopravu miestnymi minibusmi podstatne viac, cca 35 L.E. až 55 L.E.

ZMENÁRNE: V niektorých súkromných obchodoch, reštauráciách a trhoviskách je možná platba aj v dolároch a eurách, v štátnom sektore je to vylúčené. V celej krajine je možné platiť v egyptských librách, len lepšie hotely dávajú niekedy prednosť eurám alebo dolárom. Banky a zmenárne akceptujú bežné devízy. V bankových automatoch bez problému získate hotovosť na základe kreditnej karty. S týmito kartami môžete tiež platiť v početných reštauráciách, hoteloch a väčších obchodoch ako napríklad v supermarketoch. Pri výletoch do oáz si so sebou berte dostatok hotovosti, lebo tam nebudete mať možnosť vybrať si peniaze z automatu. Uschovajte si počas pobytu všetky účtenky. Spätná výmena peňazí za voľné zameniteľnú menu pri návrate je možná, možno ale dovážať a vyvážať iba sumy do výšky 5000 L.E.

Výmena peňazí je možná aj vo všetkých väčších hoteloch. Aj s bankomatovou alebo kreditnou kartou sa dá z bankomatu vybrať hotovosť (za poplatok). Vo väčšine hotelov je možné platiť kreditnou alebo bankomatovou kartou. Myslite prosím na to, že výmenné kurzy sa menia, a že Váš kreditný inštitút alebo Vaša banka môžu účtovať dodatočné poplatky.

OBLEČENIE: Priamo v egyptských letoviskách nie je potrebné klásť dôraz na islamské tradície v obliekaní a zahaľovať sa. Krátke sukne či šortky však môžu provokovať a narobiť problémy pri návšteve niektorých pamiatok. Vstup do koptského kostola alebo mešity v takomto oblečení nie je povolený, ženy musia mať zahalené ramená a kolená, páni musia mať dlhé nohavice a tričko s rukávmi, nie tielka bez rukávov. Pre ženy platí pravidlo, čím menej oblečenia má žena na sebe, tým jej hrozí väčšia pravdepodobnosť obťažovania, resp. budenia nežiadúcej pozornosti zo strany domácich. V hoteloch treba rešpektovať tzv. „dress code“ v reštauráciách, kde je zakázaný vstup v plavkách, resp. v plážovom oblečení.

PLÁŽE: Najteplejšie a zároveň najslanšie zo všetkých morí našej planéty vyniká aj vďaka úžasnému podmorskému životu, ktorým je všeobecne známe. Pestré koraly, viac ako 1000 druhov rýb a rôznych morských živočíchov najrôznejších tvarov a farieb, výborné podmienky pre potápanie a teplota, ktorá ani počas zimných mesiacov neklesne pod 20 °C robí toto more vyhľadávaným miestom pre strávenie aktívnej dovolenky. Červené more s jeho fascinujúcim podmorským svetom tu môžu objavovať nielen tí, ktorí majú s potápaním bohaté skúsenosti, ale vďaka množstvu kvalitných potápačských centier sa môžu do hlbín ponoriť aj úplní začiatočníci, ktorí môžu potápanie vyskúšať priamo z brehu alebo z lode, pri niektorom z nedotknutých koralových útesov. Ak túto ponuku nechcete využiť, postačí sa položiť na hladinu mora a šnorchlovať. Krásy podmorského sveta sa totiž väčšinou ukazujú už niekoľko metrov od pobrežia. Nezabudnite, platí prísny zákaz vyvážať mušle a koraly akejkoľvek veľkosti a kvality. Za porušenie tohto zákazu hrozia vysoké pokuty až väzenie.

Verejné pláže sú populárnym miestom víkendového odpočinku miestnych obyvateľov. Napriek rozvinutej „plážovej kultúre“ nie je opaľovanie „hore bez“ na verejnosti prijímané s pochopením. Na pláž si neberte žiadne šperky alebo ceniny. Vzhľadom k silným podmorským prúdom pozdĺž niektorých pláží sa neodporúča plávať ďaleko do mora. Vo vlastnom záujme je potrebná opatrnosť aj pri niektorých vodných športoch, ako je napr. plachtenie alebo windsurfing. Pri niektorých hoteloch v Hurghade sa nachádza korálové pobrežie a preto doporučujeme vhodnú obuv do vody.

SVIATKY: Egyptský kalendár je plný moslimských, kresťanských, celonárodných ako aj miestnych sviatkov a slávností. Presné dátumy týchto udalostí nie je možné vždy ľahko zistiť, pretože sa často počítajú odlišnými spôsobmi. Islamský kalendár je založený na 12-tich lunárnych mesiacoch po 29-tich alebo 30-tich dňoch, zatiaľ čo egyptská koptská cirkev používa juliansky kalendár a špeciálny slnečný koptský kalendár. O ďalší chaos sa postarajú časté zmeny termínov nenáboženských podujatí či festivalov.

7. január – Vianoce (Ortodox), 28. február – deň nezávislosti (deň narodenia Mohameda), 25. apríl deň oslobodenia Sinaja, 1. máj – sviatok práce, 18. jún – deň nezávislosti – odchod Britov a vyčistenie zóny Suezského prieplavu, 18. jún – 17. júl, 23. július – deň revolúcie (vznik republiky).

PITNÁ VODA: Voda z vodovodu nie je pitná a jej priama konzumácia by Vám mohla spôsobiť nepríjemné zdravotné ťažkosti. Pre bežnú konzumáciu doporučujeme piť len pasterizovanú vodu, ktorá je v nalievaná v PET fľašiach so zapečatenými uzávermi a je bežne dostupná v supermarketoch alebo hotelových baroch či reštauráciách. V hotelových areáloch býva k dispozícii aj voda vo vodných zásobníkoch, ktorá je určená na priamu spotrebu a je samozrejme zdravotne nezávadná.