Bulharsko sa rozprestiera na Balkánskom poloostrove, je jednou z najstarších krajín Európy a spája geograficky i kultúrne Európu s Áziou. Vďaka tomu má naozaj bohatú a rozmanitú históriu, pamiatky, architektúru a kuchyňu. V krajine je sloboda vierovyznania. Väčšina obyvateľstva sa hlási k bulharskej pravoslávnej cirkvi (asi 82%), ďalej k islamu a viacerým protestantským vierovyznaniam. Pravoslávne kostoly majú veľký náboženský i kultúrny význam. V mnohých z nich nájdete ikony či fresky mimoriadnej historickej a umeleckej hodnoty. Je tu veľmi bohatá kultúra, v krajine možno nájsť grécke, rímske, bizantské pamiatky ako kostoly, chrámy, kúpele, pevnosti i hrobky, skoro 40 000 pamätníkov. Medzi svetového kultúrneho dedičstva UNESCO patria pamiatky Thrácká hrobka Kazanlak, Maďarský jazdec, Rilský monastýr, staré mesto Nessebar, Prírodná rezervácia jazero Sreberna a Národný park Pirin. Väčšina turistov však navštevuje Bulharsko kvôli 378 km dlhému nádhernému pobrežiu Čierneho mora, kde sa nachádzajú letoviská s prekrásnymi piesočnatými plážami. Vnútrozemie Bulharska je typické zalesnenými stráňami hôr, skalami, riečnymi údoliami a jaskyňami. Bulharsko je vyhľadávanou destináciou pre svoju rozmanitosť, bohatú ponuku so stúpajúcou kvalitou služieb a cenovou dostupnosťou.

Bulharsko_006.jpg

ROZLOHA: 110 994 km²

POČET OBYVATEĽOV: 6 927 00 ( rok 2020)

HLAVNÉ MESTO: Sofia (1,5 miliónov obyvateľov). Druhé najväčšie mesto: Varna (450 000 obyvateľov)

ÚRADNÝ JAZYK: bulharčina. V turistických centrách sa dohovoríte po anglicky, rusky poprípadne aj inými svetovými jazykmi.

ČASOVÝ POSUN: po celý rok platí východoeurópsky čas (VEČ), +1 hodina

MENA: bulharský lev (BGN) 

PODNEBIE: v Bulharsku rozlišujeme päť klimatických oblastí. Najatraktívnejšie pre letných dovolenkujúcich sú však južné oblasti a pobrežie Čierneho mora kde panuje stredomorská klíma.   Striedajú sa tu štyri ročné obdobia, ktoré sú podobné ako u nás. Najteplejšími mesiacmi sú júl a august s priemernou teplotou 28ºC. Pobrežie Čierneho mora, ktoré má priaznivé podmienky na kúpanie a voda v mori môže mať v auguste až na 25ºC. Južnú časť krajiny ovplyvňuje prúdenie od Stredozemného mora, preto je charakter počasia podobný ako na pobreží. Príjemné počasie je však aj na jar a jeseň. Zimné teploty sa pohybujú medzi 0 a -7 ºC. Úhrn zrážok za rok je pomerne malý, v priemere tu padne cca 500mm zrážok.

PODMIENKY VSTUPU: Občania SR môžu vstupovať na územie Bulharska buď s platným cestovným pasom alebo platným občianskym preukazom. Každé dieťa, bez ohľadu na vek, musí byť držiteľom vlastného cestovného pasu. Odporúčame, aby si občania v dostatočnom časovom predstihu skontrolovali platnosť a neporušenosť cestovného dokladu, nakoľko v prípade neplatnosti cestovného dokladu im bude odopretý vstup na územie Bulharska. Cestovný doklad musí byť platný minimálne pri vstupe i výstupe z krajiny, pre občanov EÚ sa nevyžaduje dlhšia doba platnosti. V prípade štátnych príslušníkov tretích krajín, tzv. vízových cudzincov, musí doba platnosti cestovného dokladu presahovať dobu platnosti udeleného víza minimálne o 3 mesiace. Ak sprevádzate cudzie dieťa, potrebujete súhlas rodiča na cestu dieťaťa. Bulharské orgány nevyžadujú od občanov EÚ notársky osvedčený písomný súhlas rodičov, podmienkou však je, aby dieťa nebolo občanom Bulharskej republiky a malo vlastný platný cestovný pas. V zmysle vnútroštátnych právnych predpisov Bulharskej republiky sú bulharské orgány hraničnej kontroly oprávnené vyžadovať osvedčený písomný súhlas rodičov od osoby sprevádzajúcej cudzie dieťa len vo vzťahu k občanom Bulharskej republiky. Občianske preukazy na cestu do Bulharska je možné použiť aj pokiaľ sa tranzit uskutočňuje cez územie Srbska. 

Bulharsko_003.jpg

 

  VEĽVYSLANECTVO SR V SOFII

  v pracovnej dobe:      02/9429 222 (konzul), 02/9429 212 (konzulárna pracovníčka)

                                     02/9429 210 alebo 02/9429 211 (sekretariát ZÚ)

  pracovná doba:          pondelok – piatok od 08.30 do 16.30 hod. miestneho času (+1 hod)

  po pracovnej dobe:    0888 510 455 (pohotovostný mobil diplomatickej služby)




ELEKTRINA: Bulharsko používa striedavý prúd s napätím 220V, 50Hz. Mnoho prístrojov je pripravovaných na 240 V, a tak sa s tým vysporiadate bez akýchkoľvek úprav. Zásuvky zodpovedajú európskej norme, sú štandardne dvojkolíkové.

BEZPEČNOSŤ: Bulharsko je považované za bezpečnú krajinu, avšak odporúča sa dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia ako necestovať v noci, nenocovať v aute, cennosti ponechať v hotelovom trezore, parkovať na strážených parkoviskách a nezastavovať podozrivým ľuďom. Samozrejmosťou by mala byť ostražitosť na verejných priestoroch voči vreckárom.

SPREPITNÉ: Hotelieri ani čašníci neočakávajú automaticky prepitné, ak ich však chcete odmeniť za dobre odvedenú prácu, prepitné určite neodmietnu (10% ceny).

FAJČENIE: Cigarety sú v Bulharsku rovnako ako vo väčšine južanských krajín veľmi obľúbené. Avšak i napriek tomu, od roku 2005 platí zákaz fajčenia na verejných miestach.

ZDRAVIE: Pred cestou sa nezabudnite riadne poistiť. V prípade, že by ste potrebovali ošetrenie lekára, nechajte si vystaviť potvrdenie a zavolajte na Slovensko do svojej poisťovne. Ak si kupujete lieky predpísané lekárom, tak si nechajte v lekárni vystaviť potvrdenie, inak vám lieky poisťovňa na Slovensku nepreplatí. Prvá pomoc a nočná pohotovosť je sústredená do nemocníc. V prípade potreby lekárskeho vyšetrenia upovedomte svojho delegáta, príp. recepciu hotela. Očkovanie nie je povinné. Pitná voda je dostupná takmer na celom území Bulharska. Napriek tomu je vhodné kupovať minerálne a stolové vody vo fľašiach ako vo väčšine prímorských krajín. Neodporúča sa kupovať potraviny a občerstvenie predávané v provizórnych podmienkach.

NOČNÝ ŽIVOT: Je všeobecné známe, že Bulhari milujú zábavu. Je tu obrovský výber zábavných podnikov a  nájdete skutočne všetky druhy – od piano barov po „obyčajné“ bary a od hlučných rockových klubov až po žiarivé diskotéky. Tancovanie a zábava sú tu povinné. A čo je príjemné? Nemusíte sa starať o to, koľko je hodín – mnohé bary v Bulharsku sú otvorené po celú noc.

STRAVONANIE, NÁPOJE: Bulharská kuchyňa ponúka mnoho národných jedál s množstvom zeleniny a šalátov, grilované a varené mäsá, pečené a smažené ryby, kurence. Bulharská kuchyňa je považovaná za jednu z najzdravších v Európe. Veľkú tradíciu má v Bulharsku vinohradníctvo a vinárstvo. Červené vína označujú mnohí znalci dokonca za jedny z najlepších v Európe. Ponuka vína je naozaj pestrá. Tradičné liehoviny sú Mastika, Mentovka, Roza, Rakija. Stále viac sa stáva obľúbené aj pivo, ktoré je o niečo slabšie ako naše.

FOTOGRAFOVANIE A FILMOVANIE: je povolené všade, pokiaľ to nie je výstražnou značkou vyslovene zakázané.

DOPRAVA: Verejnú dopravu v Bulharsku zaisťujú hlavne autobusy a taxíky. Autobusová sieť je pomerne hustá a ceny sú nízke. Typické je niekoľkominútové meškanie liniek a nie je možné sa 100% spoliehať na cestovné poriadky. Na niektorých, najmä diaľkových trasách, sa o dopravu starajú súkromné firmy, čo je istou zárukou modernejšej a komfortnejšej prepravy. Bulharské taxíky majú žltú farbu a sú cenovo dostupné. V noci a v turisticky najviac vyťažených lokalitách môžu byť ceny vyššie. Rovnako je možné využiť ponuku niektorej súkromnej firmy a požičať si automobil. Cena sa pohybuje rôzne a väčšinou nezahŕňa poistenie vozidla ani palivo. Vodič musí byť držiteľom vodičského oprávnenia minimálne 1 rok a musí byť starší ako 21 rokov. Pokuty za dopravné priestupky (jazda pod vplyvom alkoholu, nepoužitie bezpečnostných pásov, zlé parkovanie alebo prekročená rýchlosť) sú v Bulharsku výrazne vyššie než v SR.

OČKOVANIE: Očkovanie nie je povinné.

ZMENÁRNE: peniaze si môžete rozmeniť v hociktorej banke, v zmenárňach, na pošte, ako aj takmer vo všetkých cestovných kanceláriách, hoteloch a kempingoch. Najbezpečnejšie je si meniť peniaze priamo na svojom hoteli, respektíve v overených zmenárňach. Skoro vo všetkých verejných prevádzkach a v bankomatoch sa môžu používať kreditné karty. Platba kartou je asi najvýhodnejší spôsob, aj keď v reštauráciách sa pri platbe kartou môžete stretnúť s minimálnou výškou konzumácie 5 bulharských levov.

OBLEČENIE: v letných mesiacoch doporučujeme ľahké, letné oblečenie, pohodlné voľnejšie oblečenie z prírodných materiálov a plážovú obuv. Samozrejmosťou by malo byť aj niečo teplejšie pre náhle ochladenie – sveter a ľahšia bunda. Dôležité sú aj slnečné okuliare a klobúk či šiltovka na hlavu. Kúpanie bez plaviek je povolené len na vyhradených plážach. Na prehliadkach cirkevných pamiatok je nutné mať zahalené kolená a ramená!

PLÁŽE, MORSKÉ POBREŽIE: Pláže sú vyhľadávané hlavne pre zlatisté piesočné podložie a plytký vstup do mora. Mnoho pláží dosahuje dĺžku niekoľkých kilometrov a tie najlepšie sú miestom obľúbených letovísk. V mori sa nevyskytujú nebezpečné či nepríjemné živočíchy ako sú jedovaté ryby, pŕhlivé medúzy, ježovky a pod. Nie je potrebný obuv do vody. Na viacerých miestach slnečníky a lehátka sú za poplatok. Vodné skútre, vodné bicykle, windsurfing, ťahanie za člnom na padáku, ťahanie na banáne, vodných lyžiach – to všetko si môžete skúsiť. Voda má nízky obsah soli. Na plážach je záchranná služba do 18:00. Označenie vlajok na pláži: zelená vlajka – kúpanie povolené, žltá vlajka – zvýšená pozornosť pri kúpaní, červená vlajka – zákaz kúpania. Keď už vylihujete na pláži, použite krém s vysokým ochranným faktorom. Bulharské slnko je veľmi silné. Na plážach sa môžete najesť v mnohých reštauráciách alebo len tak popíjať alebo si zatancovať. Jednoducho sú pripravení na všetky typy dovolenkárov.

TELEFONOVANIE: medzinárodná predvoľba do Bulharska je 00 359 + Burgas (56) + konkrétne číslo. Predvoľba pri volaní na Slovensko je +421, do českej republiky +420 + mestské predvoľby bez nuly a číslo volaného. Dá sa telefonovať z automatov na karty (BULFON či Mobika) i z hotelov alebo na objednávku z pošty.

ŠTÁTNE SVIATKY:

1. január – Nový Rok

Bulharsko_016.jpg

3. marec – Ďeň Oslobodenia Bulharska od tureckej nadvlády

Veľká Noc a prvý pondelok po Veľkej Noci

1. máj – Sviatok Práce

6. máj – Gergjovden (Deň Svätého Juraja), a Deň Bulharskej Armády

24. máj – Deň Bulharskej kultúry a slovanskej písomnosti

6. september – Zjednotenie Bulharska

22. september – Deň vyhlásenia nezávislosti Bulharska

1. november – Deň buditeľov Bulharska

24., 25., a 26. december – Vianoce

31. december - Silvester

OBCHODY: v populárnych letoviskách v letnej sezóne obchody sú otvorené takmer non-stop. Vo väčších mestách a turistických letoviskách sa už nákupná kultúra veľmi podobá tej našej, sú tu veľké nákupné centrá s nespočetnými obchodmi. Sú tu trhy s ovocím a zeleninou, kde je veľká ponuka čerstvého miestneho ovocia a zeleniny za veľmi priaznivé ceny. V Bulharsku nakúpite veľmi lacné veci, za ktoré by ste na Slovensku zaplatili omnoho viac. Je tu možné zjednávať, ale len pri stánkovom predaji, v obchodoch to neodporúčame.

PITNÁ VODA: Pitná voda je dostupná takmer na celom území Bulharska. Napriek tomu je vhodné kupovať minerálne a stolové vody vo fľašiach ako vo väčšine prímorských krajín.